Azərbaycanda “Portmanat” brendi ilə tanınan "Mobile Payment Solutions" MMC tərəfindən təqdim olunan Portcoin (PTC) kriptovalyutası rəsmən ləğv edilib.
Portcoin, 2024-cü ilin iyul ayında Azərbaycan Mərkəzi Bankının "Xüsusi Tənzimləmə Rejimi" çərçivəsində təqdim olunmuş və BEP-20 standartlı Binance Smart Chain əsaslı blokçeyn texnologiyası ilə hazırlanmışdı. Kriptovalyuta istifadəçilərə Portmanat tətbiqi vasitəsilə alma, satma və manatla dəyişmə imkanları təklif edirdi.
Şirkətin sosial media üzərindən yaydığı açıqlamaya əsasən, test müddəti başa çatıb və xidmətin davam etdirilməməsi barədə qərar verilib. Məlumatda qeyd edilir ki, istifadəçilərin Portcoin hesablarında olan vəsaitlər, son müəyyən olunmuş məzənnəyə uyğun olaraq AZN ekvivalentində geri ödəniləcək.
Portcoin-in ləğvi ilə bağlı şirkətdən rəsmi səbəb göstərilməyib, lakin ehtimal olunur ki, bu addım Mərkəzi Bankın qərarı ilə atılıb.
Beləliklə, Azərbaycanın ilk rəsmi kriptovalyuta təşəbbüsü olan Portcoin qısa ömürlü oldu. Layihənin ləğvi, ölkədə blokçeyn və rəqəmsal aktivlər sahəsində tənzimləmələrin nə dərəcədə ciddi şəkildə aparıldığını da bir daha göstərir.

The first cryptocurrency in Azerbaijan, "Portcoin", has been canceled
Portcoin (PTC) cryptocurrency, introduced by Mobile Payment Solutions LLC, known in Azerbaijan under the brand name “Portmanat”, has been officially canceled.
Portcoin was introduced in July 2024 under the “Special Regulatory Regime” of the Central Bank of Azerbaijan and was developed using the Binance Smart Chain-based blockchain technology with the BEP-20 standard. The cryptocurrency offered users the opportunity to buy, sell and exchange for manat through the Portmanat application.
According to the statement released by the company on social media, the test period has ended and a decision has been made not to continue the service. The information states that the funds in the users’ Portcoin accounts will be refunded in AZN equivalent according to the last determined exchange rate.
The company did not provide an official reason for the cancellation of Portcoin, but it is believed that this step was taken by the Central Bank.
Thus, Portcoin, the first official cryptocurrency initiative in Azerbaijan, was short-lived. The cancellation of the project once again shows how seriously the country regulates blockchain and digital assets.