Azərbaycan vətəndaşlarına "biletim.az" tətbiqi və saytı üzərindən bilet əldə edərkən gediş-gəliş olmaqla hər iki istiqamət üzrə elektron bilet əldə etmək imkanı yaradılıb.
Məlumata əsasən, indiyədək portal üzərindən yalnız bir istiqamətə bilet almaq mümkün idi. Yeni funksiya istifadəçilərə səfərlərini daha rahat planlaşdırmaq və bilet alışını daha sürətli həyata keçirmək imkanı yaradır.
Xatırladaq ki, daha əvvəl portal istifadəçiləri üçün öncədən əldə edilən bilet üzrə seçilmiş oturacaq yerinin dəyişdirilməsi və seçilmiş reys üzrə çıxış vaxtının digər reysə (saata) dəyişdirilməsi imkanı yaradılıb. Eyni zamanda, portal üzərindən tətbiqə giriş zamanı "myGov ID ilə giriş" funksionallığı təmin edilib. İstifadəçilər ilkin qeydiyyat zamanı ad, soyad, doğum tarixi və digər məlumatları doldurmaq əvəzinə portala birbaşa və sürətli giriş imkanı əldə ediblər.
Hazırda "biletim.az" portalında 58 məntəqəyə 94 istiqamət üzrə bilet almaq mümkündür. Sistemə 370 reys olmaqla 418 nəqliyyat vasitəsi qoşulub.

Passengers traveling to regions in Azerbaijan will be able to purchase electronic tickets in both directions
03 July 2026 11:09
Azerbaijani citizens have been provided with the opportunity to purchase electronic tickets for both directions, including round-trip tickets, when purchasing tickets through the "biletim.az" application and website.
According to the information, until now it was possible to purchase tickets for only one direction through the portal. The new function allows users to plan their trips more conveniently and purchase tickets faster.
Recall that previously, the portal users were able to change the selected seat on a previously purchased ticket and change the departure time of the selected flight to another flight (hour). At the same time, the "login with myGov ID" functionality was provided when logging into the application through the portal. Instead of filling in their name, surname, date of birth and other information during initial registration, users have direct and quick access to the portal.
Currently, it is possible to purchase tickets for 94 directions to 58 points on the "biletim.az" portal. 418 vehicles with 370 flights have been connected to the system.