Instagram istifadəçilərin Meta-nın ağıllı eynəkləri ilə gizli şəkildə çəkib paylaşdığı videolara qarşı yeni məhdudiyyətlər tətbiq etməyə başlayıb.
Bu barədə Instagram-ın rəhbəri Adam Mosseri məlumat verib. Onun sözlərinə görə, platforma insanları alçaldan, istismar edən və onların razılığı olmadan gizli şəkildə çəkilərək paylaşılan məzmunu bloklayacaq. Yeni qaydalar xüsusilə küçədə tanımadığı insanları gizli şəkildə çəkərək yayımlayan və "pickup" (tanışlıq) videoları hazırlayan hesabları hədəf alır.
Mosseri bildirib ki, Instagram istifadəçilərin başqalarını gizli şəkildə çəkməsini, onları təhqir etməsini və sonradan həmin videoları platformada paylaşmasını qəbul etmir.
Şirkət yeni siyasət çərçivəsində neçə videonun silindiyini açıqlamayıb. Lakin Business Insider yazır ki, 1 milyondan çox izləyicisi olan iki məşhur "pickup" hesabı artıq platformadan silinib. Meta həmin hesabların yeni qaydaları pozduğu üçün deaktiv edildiyini təsdiqləyib.
Meta-nın ağıllı eynəklərində video çəkilişi zamanı yanan xüsusi LED indikator mövcuddur. Bununla belə, bəzi istifadəçilər bu işığı söndürmək və ya sıradan çıxarmaq yollarını tapıblar. Şirkət buna qarşı tədbir olaraq indikatorun söndürüldüyü və ya zədələndiyi hallarda kameranı avtomatik deaktiv edən yeni təhlükəsizlik mexanizmi tətbiq etdiyini bildirib.

Instagram has started to implement new restrictions on videos that users secretly record and share with Meta smart glasses.
This was reported by Instagram CEO Adam Mosseri. According to him, the platform will block content that is humiliating, exploitative, and secretly recorded without their consent. The new rules are particularly aimed at accounts that secretly record and post videos of strangers on the street and make "pickup" (dating) videos.
Mosseri said that Instagram does not accept users who secretly record others, insult them, and then share those videos on the platform.
The company did not say how many videos were removed under the new policy. However, Business Insider writes that two popular "pickup" accounts with more than 1 million followers have already been removed from the platform. Meta confirmed that these accounts were deactivated for violating the new rules.
Meta's smart glasses have a special LED indicator that lights up when recording a video. However, some users have found ways to turn off or disable this light. The company said that as a countermeasure, it has implemented a new security mechanism that automatically deactivates the camera if the indicator is turned off or damaged.