04 Oktyabr 2024 16:36
“Xiaomi” şirkəti Azərbaycanda “Xiaomi 14T” flaqman smartfonlarının yeni seriyasının satışına başladığını elan edir. Bu smartfonlar yüksək keyfiyyətli məzmun yaratmaq üçün geniş imkanlar axtarışında olan fotoşəkil həvəskarları üçün nəzərdə tutulub. Eleqant dizaynı, güclü “MediaTek” prosessorunu və AMOLED displeyini özündə birləşdirən “Xiaomi 14T” seriyası gecə çəkilişlərinə və müxtəlif istifadə ssenariləri üçün süni intellekt funksiyalarına xüsusi diqqət ayırır. Bu, sahib olduqları cihazlardan maksimum yararlanmağa çalışan şəxslər üçün misilsiz istifadəçi təcrübəsini təmin edir.
Yeni nəsil “Leica” optikası gecə çəkilişləri haqqında təsəvvürləri dəyişir
“Xiaomi 14T” seriyası həm normal, həm də zəif işıqlanma şəraitində müstəsna fotoçəkiliş imkanlarını nümayiş etdirir - “Xiaomi 14T” və “Xiaomi 14T Pro” smartfonlarının kameraları cəlbedici gecə səhnələrini və canlı şəhər mənzərələrini qeyri-adi dəqiqliklə ötürür.
“Fusion LM”ə əsaslanan və AI LM hesablayıcı fotoqrafiya üçün platforma olan “Xiaomi AISP” sayəsində “Xiaomi 14T” seriyasının kameraları dinamik diapazonu genişləndirir və səs-küyü azaldır ki, bu da hətta məhdud işıqlanma şəraitində belə qeyri-adi detallara və canlı rənglərə malik məzmun çəkməyə imkan verir. “Fusion LM”in böyük həcmdə ilkin məlumatlarından istifadə edən bu seriya HDR imkanlarını genişləndirərək “UltraHDR” formatını dəstəkləyir. Bundan əlavə, AISP platformasına əsaslanan “Portret LM” funksiyası yüksək dərinliyə, dəqiqliyə və təbii boke effektinə malik çoxqatlı, detallı portret fotoşəkilləri yaratmaq üçün 23 mm-dən 75 mm-dək fokus məsafəsini əhatə edən “Portret Maestro” rejimini təkmilləşdirir.
“Xiaomi 14T Pro” 15 mm-dən 120 mm-dək beş fokus məsafəsinə malik universal üç kameralı sistemlə təchiz edilib. Bu, müxtəlif şəraitlərdə çəkiliş üçün əlavə imkanlar yaradır. 50MP genişlənməli əsas kamera böyük ƒ/1.6 diafraqmaya və ən müasir “Leica Summilux” optik obyektivinə, həmçinin “Light Fusion 900” təsvir sensoruna malikdir. 1/1.31" matrisa ölçüsü, “Dual Native ISO Fusion Max” dəstəyi və yüksək 13,57 EV dinamik diapazonu sayəsində bu qabaqcıl sistem sələfindən 32 % daha çox işıq tutur ki, bu da daha parlaq, daha detallı təsvirlər əldə etməyə imkan verir. Cihaz, həmçinin daha yaxşı işıq ötürülməsi və tamamilə müxtəlif ssenarilərdə çəkilişlərin dəstəklənməsi üçün asferik 7P yüksək işıqkeçirici obyektivə malikdir.
“Xiaomi 14T” smartfonları “Sony” brendinin qabaqcıl IMX 906 təsvir sensoru və 15-100 mm arasında dəyişən dörd fokus məsafəsinə malik universal üçlü kamera ilə təchiz olunub. 50MP genişlənməyə, böyük ƒ/1.7 diafraqmaya və “Leica Summilux” obyektivinə malik əsas kamera hətta zəif işıqlanma şəraitində belə parlaq rənglər və detallı təsvirlər əldə etməyə imkan verir. 15 mm ekvivalent fokus məsafəsinə malik 12 MP-lik son dərəcə geniş bucaqlı kamera da dəqiq və detallı peyzaj şəkillərini təmin edir.
Susmaya görə 2.39:1 tərəf nisbətindən istifadə edən “Movie” (Kino) rejimi  “Cinematic Blur” (Kinomatoqrafik yuyulma) və “Rack Focus switching” (Fokus dəyişmə) funksiyalarını dəstəkləyir. Eyni zamanda, “Director” (Rejissor) rejimi geniş idarəetmə parametrləri sayəsində peşəkar çəkiliş interfeysi təklif edir ki, bu da ekspozisiya, ISO və ağ rəngin balansı kimi aspektləri dəqiq tənzimləməyə imkan verir, bununla da mobil çəkilişləri peşəkar kinematoqrafiya səviyyəsinə çatdırır.
Gündəlik rahatlıq üçün qabaqcıl süni intellektdən istifadə
Cihazda və buludda hesablama gücü sayəsində “Xiaomi 14T” seriyasının  süni intellekti axtarış, səsli rabitə, mətnlər, şəkillər və videolar üzərində iş üçün yeni imkanlar açır ki, bununla da gündəlik tapşırıqların icrasının səmərəliliyini artırır və istifadə rahatlığını yaxşılaşdırır.
“Google” ilə tərəfdaşlığı inkişaf etdirən “Xiaomi” brendi “Xiaomi 14T Pro” smartfonunda  “Circle to Search with Google” funksiyasını təqdim edir. Bununla da, “Xiaomi 14T Pro” smartfonu bu innovativ funksiyanı təklif edən ilk “Xiaomi” cihazlarından birinə çevrilmiş oldu. Bu, istifadəçilərə tətbiqlər arasında keçid etmədən telefonlarında gördükləri hər şeyi dərhal axtarmaq imkanı verir (funksiya daha sonra aktiv olacaq, istehsalçı bu barədə əlavə məlumat verəcək). “AI Interpreter” (Tərcüməçi) dil maneələrini aradan qaldırmağa, bununla da, görüşlər və zənglər zamanı ünsiyyət keyfiyyətini yaxşılaşdırmağa kömək edir. “AI Notes” (Qeydlər) və “AI Voice Recorder” (Diktofon) nitqi istənilən dildə mətnə çevirməyə, danışanı dəqiq tanımağa və nitqin sürətli xülasəsini hazırlamağa kömək edir.  Yaradıcılığa gəlincə, “AI Image Editing” (Təsvirlərin emalı) şəkilləri “ağıllı” şəkildə tamamlayaraq daha ifadəli edir, “AI Eraser Pro” (Pozan) isə qüsursuz fotoşəkillər yaratmaq üçün arzuolunmaz elementləri aradan qaldırır. Bundan başqa, “AI Film” (Film) asanlıqla kinomatoqrafik qısa videoçarxlar yaratmağı imkan verir, “AI Portrait” (Portret) isə istifadəçilərə özlərini ifadə etməyə imkan verən fərdi avatarlar yaradır.
“Xiaomi 14T” seriyası proqram təminatını daim təkmilləşdirir. Belə ki, 2024-cü ilin yanvar ayından etibarən proqram təminatının üzərində 600-dən çox təkmilləşdirmə işi aparılıb ki, nəticədə sistemin sürəti 9,8% artırılıb. Təkmilləşdirmələrə bir çox dillərlə işin optimallaşdırılması, funksiyaların “Android” ilə sinxronlaşdırılması, daha təmiz, rəvan və həssas işi təmin etmək üçün girişlərin və lazımsız tətbiqlərin sayının azaldılması daxildir. “Xiaomi 14T” seriyası həmçinin üç innovativ funksiya təqdim edir: zənglərin sinxronizasiyası, tətbiqlərin ötürülməsi və oxunuşun transferi. Bu funksiyalar sayəsində fasiləsiz qoşulma və tətbiqlər arasında asan keçid təmin edilir ki, bu da performansı və rahatlığı əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Bundan başqa, “Link to Windows” funksiyası istifadəçilərə mobil və masaüstü cihazlar arasında fərqi aradan qaldıran inteqrasiya olunmuş kompüter hesablama mühiti təklif edir.
Cəlbedici vizual effektlər və son dərəcə rəvan qarşılıqlı əlaqə
“Xiaomi 14T” smartfonlarının heyrətamiz 1,5K genişlənməyə (2712 x 1220) və 446 ppi piksel sıxlığına malik 6,67 düymlük “CrystalRes” AMOLED displeyi canlı təsvirlər əldə etməyi və 12 bit rəng dərinliyi ilə tamamlanan rəvan qarşılıqlı əlaqəni təmin edir. Yüksək yenilənmə sürəti (144Hz-dək) [və həssas sensor idarəetməsi gözəl animasiyaları və son dərəcə rəvan keçidləri layiqincə qiymətləndirməyə imkan verir. Süni intellektə malik yeni nəsil displeyin DCI-P3 rəng diapazonu və 4000 nit maksimum parlaqlığı iş şəraitindən və günün vaxtından asılı olaraq rəng temperaturunu və parlaqlığını tənzimləyir, həmçinin gözlər üçün optimal komfortu təmin edir.
“Xiaomi 14T” seriyası “Hi-Res Audio Wireless” sertifikatı və zəngin səs üçün stereodinamiklər sayəsində üstün səs keyfiyyəti nümayiş etdirir, Dolby Atmos® texnologiyası isə film izləmə, musiqi dinləmə və oyun təcrübənizi yaxşılaşdırır.
Performans, sürət və səmərəlilik
“Xiaomi 14T” seriyası qabaqcıl prosessorları və təkmilləşdirilmiş soyutma sistemləri sayəsində müstəsna performansı təmin edir, gündəlik işlərin sürətini və səmərəliliyini misilsiz səviyyəyə çatdırır.
Flaqman “MediaTek Dimensity 9300+” prosessorundan istifadə çoxtapşırıqlı əməliyyatlarda prosessorun performansını 37% artırmağa imkan verir. Qrafikanı 44% yaxşılaşdıran qabaqcıl “Immortalis-G720” qrafik prosessoru ilə birlikdə bu möhtəşəm kombinasiya qüsursuz və yüksək keyfiyyətli iş təklif etməklə süni intellekt tətbiqləri və oyunlar üçün idealdır. Bundan əlavə, smartfon sabit rabitəni təmin edən və mobil şəbəkələrin işini yaxşılaşdıran “Xiaomi Surge T1” çipi ilə təchiz edilib, “Xiaomi 3D IceLoop” sistemi isə istiliyi effektiv şəkildə idarə etməklə həddindən artıq qızmanın qarşısını alır və maksimum performansı təmin edir. Bütün bunlar “Xiaomi 14T Pro” smartfonlarını yüksək performansa dəyər verən geymerlər və istifadəçilər üçün əla seçimə çevirir.
Yeni “MediaTek Dimensity 8300-Ultra” süni intellekt prosessoru ilə təchiz edilmiş “Xiaomi 14T” mərkəzi prosessorun performansını 20%, qrafik performansı 60% yaxşılaşdırır. Bu,  bir neçə tapşırıq arasında rəvan keçidləri təmin edir, eyni zamanda təkmilləşdirilmiş enerji səmərəliliyi sayəsində batareyanın ömrünü uzadır.
“Xiaomi 14T” seriyası güclü batareyaları və sürətli şarj imkanları ilə seçilir. “Xiaomi 14T Pro” smartfonu “Xiaomi T” seriyasında simsiz şarj texnologiyasını tətbiq edən ilk cihazdır. Belə ki, “Xiaomi 14T Pro” 5000 mAs həcmli batareyaya əlavə olaraq, 50 Vt gücündə simsiz şarj imkanı təklif edir. Bundan əlavə, 120 vattlıq “HyperCharge” cihazı smartfonu cəmi 19 dəqiqəyə tam şarj etməyə imkan verir. Eyni zamanda, “Xiaomi 14T” smartfonu 5000 mAs həcmli etibarlı batareya və sürətli şarj üçün 67 Vt gücündə “HyperCharge” cihazı ilə təchiz edilib.
Performans və eleqantlıq
“Xiaomi 14T” seriyası performansı və eleqant dizaynı mükəmməl şəkildə özündə birləşdirir: hamar metal korpus və son dərəcə dar 1,7 mm-lik çərçivə sanki təsvirin içinə qərq olma effektini artırır. Hər iki cihaz suya və toza qarşı davamlılığı təmin edən IP68 qorunma standartına malikdir ki, bu da uzunömürlülüyə və etibarlılığa zəmanət verir.
“Xiaomi 14T Pro” smartfonlarının zərif metal çərçivəsi ona incə görünüş bəxş edir və əvvəlki nəsillə müqayisədə əyilməyə və zədələnməyə qarşı 116% daha artıq davamlılığı təmin edir. 3D əyri arxa panel komfortu və tutma rahatlığını artırır, metal dekor elementi isə smartfona dəbdəbəli çalarlar qatır.
“Xiaomi 14T” smartfonunun limon yaşılı variantı, limon lifi daxil olmaqla 50% biomateriallardan ibarət dördqatlı quruluşa malik PU biomaterialdan və 100% təkrar emal edilən PET materialından hazırlanır ki, bu da onu ekoloji cəhətdən təmiz məhsula çevirir.
Mövcud məhsullar
“Xiaomi 14T Pro” iki rəng variantında təqdim olunur: “Titan Grey” və “Titan Black” rəng çalarlarında, 12+512 GB yaddaş variantında smartfonları “Kontakt” / “Baku Electronics” / “İrşad” / “Music Gallery” / “Soliton” / “World Telekom” / “Umico”da əldə edə bilərsiniz. Bu satış şəbəkələrinin alıcıları üçün xüsusi təklif də var: 04.10.2024-13.10.2024 tarixlərində “Xiaomi 14T Pro” smartfonu alan hər kəs “Redmi Buds 5 Pro” qulaqlıqlarını hədiyyə əldə edəcək. Bundan əlavə, hazırda “Xiaomi Store”da “Titan Blue” rəngi də daxil olmaqla bu komplektdə cihazlar təqdim olunur. Tezliklə əlavə olaraq 12+256 GB* və 12+1TB* yaddaşa malik cihazlar da təqdim olunacaq.
“Xiaomi 14T” üç rəng variantında təqdim olunur: “Titan Grey”, “Titan Black” və “Lemon Green” rəng çalarlarında, 12/256 GB yaddaş variantında smartfonları “Kontakt” / “Baku Electronics” / “İrşad” / “Music Gallery” / “Soliton” / “World Telekom” / “Umico”da əldə edə bilərsiniz. Bu satış şəbəkələrinin alıcıları üçün xüsusi təklif də var: 04.10.2024-13.10.2024 tarixlərində “Xiaomi 14T” smartfonu alan hər kəs “Redmi Buds 5 Pro” qulaqlıqlarını və hədiyyəlik qablaşdırma hədiyyə əldə edəcək. Bundan əlavə, hazırda “Xiaomi Store”da “Titan Blue” rəngi də daxil olmaqla bu komplektdə cihazlar təqdim olunur. Tezliklə əlavə olaraq 12+512* yaddaşa malik cihazlar da təqdim olunacaq.

The sale of "Xiaomi 14T" series smartphones has started in Azerbaijan
"Xiaomi" company announces the start of sales of a new series of "Xiaomi 14T" flagship smartphones in Azerbaijan. These smartphones are designed for photo enthusiasts who are looking for a wide range of possibilities to create high-quality content. Combining an elegant design, a powerful MediaTek processor and an AMOLED display, the Xiaomi 14T series pays special attention to night shots and artificial intelligence functions for various usage scenarios. This provides an unparalleled user experience for individuals trying to get the most out of the devices they own.
The new generation of Leica optics changes the perception of night photography
The "Xiaomi 14T" series demonstrates exceptional photography capabilities in both normal and low-light conditions - the cameras of the "Xiaomi 14T" and "Xiaomi 14T Pro" smartphones convey attractive night scenes and vivid cityscapes with extraordinary accuracy.
Based on Fusion LM and thanks to Xiaomi AISP, a platform for AI LM computational photography, the cameras of the Xiaomi 14T series expand the dynamic range and reduce noise, resulting in extraordinary details and vivid colors even in limited lighting conditions. allows you to capture content. Utilizing the massive amount of raw data from Fusion LM, this series supports the UltraHDR format, expanding HDR capabilities. In addition, Portrait LM, based on the AISP platform, enhances the Portrait Maestro mode, covering a focal length of 23mm to 75mm, to create multi-layered, detailed portrait photos with high depth, precision and a natural bokeh effect.
"Xiaomi 14T Pro" is equipped with a universal three-camera system with five focal lengths from 15 mm to 120 mm. This creates additional opportunities for shooting in different conditions. The 50MP expandable main camera has a large ƒ/1.6 aperture and a state-of-the-art Leica Summilux optical lens, as well as a Light Fusion 900 image sensor. Thanks to the 1/1.31" matrix size, Dual Native ISO Fusion Max support and a high dynamic range of 13.57 EV, this advanced system captures 32% more light than its predecessor, allowing for brighter, more detailed images. Device , also features an aspherical 7P high-transmission lens for better light transmission and support for shooting in a wide variety of scenarios.
"Xiaomi 14T" smartphones are equipped with an advanced Sony IMX 906 image sensor and a universal triple camera with four focal lengths ranging from 15-100 mm. The main camera with 50MP zoom, large ƒ/1.7 aperture and Leica Summilux lens allows for bright colors and detailed images even in low light conditions. A 12MP ultra-wide-angle camera with a 15mm equivalent focal length also provides clear and detailed landscape images.
Using a 2.39:1 aspect ratio, Movie mode supports Cinematic Blur and Rack Focus switching. At the same time, the Director mode offers a professional shooting interface thanks to its wide range of control parameters, which allow you to fine-tune aspects such as exposure, ISO and white balance, bringing mobile shooting to a professional cinematographic level.
Using advanced artificial intelligence for everyday convenience
Thanks to the computing power on the device and in the cloud, the artificial intelligence of the Xiaomi 14T series opens up new possibilities for work on search, voice communication, texts, images and videos, thereby increasing the efficiency of the execution of daily tasks and improving the convenience of use.
The Xiaomi brand, developing a partnership with Google, introduces the "Circle to Search with Google" function on the "Xiaomi 14T Pro" smartphone. Thus, the Xiaomi 14T Pro smartphone became one of the first Xiaomi devices to offer this innovative feature. This allows users to immediately search for everything they see on their phone without switching between applications (the function will be activated later, the manufacturer will provide further information on this). "AI Interpreter" helps to overcome language barriers, thereby improving the quality of communication during meetings and calls. AI Notes and AI Voice Recorder help you convert speech to text in any language, accurately recognize the speaker, and prepare a quick summary of the speech. When it comes to creativity, AI Image Editing makes images more expressive by "intelligent" finishing, while AI Eraser Pro removes unwanted elements to create flawless photos. In addition, AI Film lets you easily create cinematic short videos, while AI Portrait creates personalized avatars that allow users to express themselves.
The "Xiaomi 14T" series is constantly improving its software. So, 2024Since January of this year, more than 600 software improvements have been made, resulting in a 9.8% increase in system speed. Improvements include optimization of work with multiple languages, synchronization of functions with Android, reduction of logins and unnecessary applications to provide a cleaner, smoother and more responsive experience. The Xiaomi 14T series also offers three innovative functions: call synchronization, application transfer and reading transfer. Thanks to these features, seamless connectivity and easy switching between applications are ensured, which significantly increases performance and convenience. In addition, the Link to Windows feature offers users an integrated PC computing environment that bridges the gap between mobile and desktop devices.
Attractive visual effects and extremely smooth interaction
The Xiaomi 14T smartphone's 6.67-inch CrystalRes AMOLED display with a stunning 1.5K resolution (2712 x 1220) and 446 ppi pixel density ensures vivid images and smooth interactions complete with 12-bit color depth. High refresh rate (up to 144Hz) [and sensitive touch controls allow you to appreciate beautiful animations and extremely smooth transitions. The DCI-P3 color range and 4000 nit maximum brightness of the new generation display with artificial intelligence adjusts the color temperature and brightness depending on the working conditions and the time of day, and also provides optimal comfort for the eyes.
The Xiaomi 14T series boasts superior sound quality thanks to Hi-Res Audio Wireless certification and stereo speakers for rich sound, while Dolby Atmos® technology enhances your movie-watching, music-listening, and gaming experience.
Performance, speed and efficiency
"Xiaomi 14T" series provides exceptional performance thanks to advanced processors and improved cooling systems, bringing the speed and efficiency of daily work to an unparalleled level.
Using the flagship "MediaTek Dimensity 9300+" processor allows to increase the performance of the processor in multitasking operations by 37%. Combined with the advanced Immortalis-G720 graphics processor, which improves graphics by 44%, this great combination is ideal for AI applications and games, offering flawless and high-quality work. In addition, the smartphone is equipped with the "Xiaomi Surge T1" chip, which ensures stable communication and improves the performance of mobile networks, while the "Xiaomi 3D IceLoop" system prevents overheating and ensures maximum performance by effectively managing heat. All this makes Xiaomi 14T Pro smartphones an excellent choice for gamers and users who value high performance.
Equipped with the new MediaTek Dimensity 8300-Ultra artificial intelligence processor, Xiaomi 14T improves CPU performance by 20% and graphics performance by 60%. This ensures smooth transitions between multiple tasks while extending battery life thanks to improved power efficiency.
The "Xiaomi 14T" series stands out for its powerful batteries and fast charging capabilities. "Xiaomi 14T Pro" smartphone is the first device in the "Xiaomi T" series to use wireless charging technology. So, "Xiaomi 14T Pro" offers a 50 W wireless charging option in addition to a 5000 mAs battery. In addition, the 120-watt "HyperCharge" device allows you to fully charge the smartphone in just 19 minutes. At the same time, the Xiaomi 14T smartphone is equipped with a 5000 mAs reliable battery and a 67 W HyperCharge device for fast charging.
Performance and elegance
The "Xiaomi 14T" series perfectly combines performance and elegant design: a smooth metal body and an extremely narrow 1.7 mm frame increase the effect of immersion in the image. Both devices have an IP68 protection standard that ensures resistance against water and dust, which guarantees longevity and reliability.
The sleek metal frame of the Xiaomi 14T Pro smartphone gives it a slim look and provides 116% more resistance to bending and damage than the previous generation. The 3D curved back panel enhances comfort and grip, while the metal decor element adds a luxurious touch to the smartphone.
The lemon green variant of the Xiaomi 14T smartphone is made of PU biomaterial with a four-layer structure of 50% biomaterials, including lemon fiber, and 100% recycled PET material, making it an eco-friendly product.
Available products
"Xiaomi 14T Pro" is presented in two color variants: "Titan Gray" and "Titan Black" color shades, 12+512 GB memory variant smartphones "Kontakt" / "Baku Electronics" / "Irshad" / "Music Gallery" / "Soliton" ” / “World Telekom” / “Umico”. There is also a special offer for buyers of these sales networks: from 04.10.2024 to 13.10.2024, everyone who buys a smartphone "Xiaomi 14T Pro" will receive "Rewill receive dmi Buds 5 Pro" headphones as a gift. In addition, devices in this set, including "Titan Blue" color, are currently presented in the "Xiaomi Store". Additional 12+256GB* and 12+1TB* storage devices will be available soon.
"Xiaomi 14T" is presented in three color variants: "Titan Grey", "Titan Black" and "Lemon Green", 12/256 GB memory variant smartphones "Kontakt" / "Baku Electronics" / "Irshad" / "Music Gallery" ” / “Soliton” / “World Telekom” / “Umico”. There is also a special offer for the buyers of these sales networks: from 04.10.2024 to 13.10.2024, everyone who buys a smartphone "Xiaomi 14T" will receive headphones "Redmi Buds 5 Pro" and gift packaging as a gift. In addition, devices in this set, including "Titan Blue" color, are currently presented in the "Xiaomi Store". Devices with additional 12+512* memory will be introduced soon.