Azərbaycandan getmək hüququ məhdudlaşdırılan borclu şəxslərə SMS xəbərdarlığı tətbiq olunur
Prezident İlham Əliyev Mülki Prosessual Məcəllədə və “İcra haqqında” qanunda dəyişiklikləri təsdiqləyib. Bu dəyişikliklərə əsasən, ölkədən getmək hüququ məhdudlaşdırılan borclu fiziki şəxslər və hüquqi şəxsin icra orqanının rəhbərlərinə bu barədə məlumat verilməsi qaydası təkmilləşdirilib.
Qanuna görə, məhkəmə qərarı ilə borclunun ölkədən çıxış hüququ müvəqqəti məhdudlaşdırıldıqda, məlumat dərhal “Elektron məhkəmə” sistemindən “Elektron icra” sisteminə ötürülür. Daha sonra “Elektron icra” sistemi vasitəsilə bu məlumat “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sisteminə göndərilir və məhdudiyyət tətbiq olunur.
Borclu şəxsin və ya hüquqi şəxsin icra orqanının rəhbərinin adına qeydiyyatda olan mobil telefon nömrəsinə SMS vasitəsilə məlumat verilir.
Hüququn məhdudlaşdırılmasına səbəb olan əsaslar aradan qalxdıqda, bu barədə də məlumat dərhal “Elektron icra” sisteminə daxil edilir və müvafiq avtomatlaşdırılmış sistemə ötürülərək məhdudiyyət ləğv olunur. Ləğv barədə də borcluya SMS vasitəsilə xəbərdarlıq edilir.

SMS notifications to be sent to debtors whose right to leave Azerbaijan is restricted
According to the amendments, the procedure for notifying debtor individuals whose right to leave the country is restricted, as well as the heads of executive bodies of legal entities, has been improved.
Under the law, when a court decision temporarily restricts a debtor’s right to exit the country, the information is immediately transmitted from the “Electronic Court” system to the “Electronic Enforcement” system. Then, through the “Electronic Enforcement” system, this information is sent to the interagency automated data search system “Entry-Exit and Registration,” and the restriction is applied.
An SMS notification is sent to the debtor individual or the head of the executive body of the legal entity at the registered mobile phone number.
When the grounds for the restriction are removed, this information is promptly entered into the “Electronic Enforcement” system and transmitted to the relevant automated system, lifting the restriction. The debtor is also notified of the removal of the restriction via SMS.