Azərbaycanlı təsisçinin startapı - OneDome Britaniyanın Trussle startapını satın aldı
Britaniyada daşınmaz əmlak və maliyyə texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən OneDome şirkəti, tanınmış rəqəmsal ipoteka platforması Trussle-ni satın almaq üçün razılıq əldə edib. Trussle əvvəllər Goldman Sachs kimi nəhəng investisiya bankı tərəfindən dəstəklənmişdi.
Sky News-un əldə etdiyi məlumata görə, OneDome – ipoteka, hüquqi və sığorta xidmətlərini vahid onlayn prosesdə birləşdirən platforma – Trussle-ni ABŞ-da qeydiyyatdan keçmiş Better Home & Finance Trading Company-dən alır. Əməliyyat hazırda Böyük Britaniyanın maliyyə tənzimləyicisinin təsdiqinə gözləyir.
Trussle (Better.co.uk adı ilə fəaliyyət göstərir) 2015-ci ildə yaradılıb və bu müddət ərzində təxminən 30 milyon funt sterlinq vəsait toplayıb. Şirkətin 2021-ci ildəki satışının isə bu məbləğdən xeyli aşağı qiymətlə həyata keçirildiyi bildirilir.
OneDome-un təsisçisi və baş icraçı direktoru Babək İsmayıl açıqlamasında bildirib:
“Trussle mükəmməl komanda qurub və innovasiya ilə müştəriyönümlü yanaşması ilə tanınır. Bizim eyni vizyonumuz var – ev almaq prosesi daha sadə, sürətli və stresssiz olmalıdır. Trussle-in Smartbuyer təklifi bizim mükafatlı HomeBuyer xidmətimizə çox bənzəyir və güclərimizi birləşdirmək bu köhnəlmiş sektoru dəyişdirmək üçün təbii bir addımdır.”
Mənbələrin verdiyi məlumata görə, bu satınalma OneDome-un beşillik planında — Britaniyada bütün ev alqı-satqılarının 10%-də iştirak etmək məqsədinə daha da yaxınlaşmasına imkan yaradacaq.
Birləşmiş şirkət illik 3,5 milyard funt sterlinqdən çox ipoteka kreditləri üzrə əməliyyat aparacaq və ayda təxminən 1,100 daşınmaz əmlak alqı-satqısını həyata keçirəcək. Qrupun ümumi işçi sayı 230 nəfərə yaxın olacaq.

OneDome, a UK-based real estate and fintech company, has agreed to acquire digital mortgage platform Trussle, which was previously backed by investment bank Goldman Sachs.
Sky News has learned that OneDome, a platform that combines mortgage, legal and insurance services into a single online process, is acquiring Trussle from US-based Better Home & Finance Trading Company. The deal is subject to approval by the UK’s financial regulator.
Trussle (which operates as Better.co.uk) was founded in 2015 and has raised around £30m in funding. The company is expected to be sold in 2021 for a much lower price.
OneDome founder and CEO Babek Ismail said in a statement:
“Trussle has built a great team and is known for its innovation and customer-centric approach. We share the same vision – to make the home buying process simpler, faster and less stressful. Trussle’s Smartbuyer offering is very similar to our award-winning HomeBuyer service and joining forces is a natural step to transform this outdated sector.”
The acquisition will see OneDome move closer to its five-year plan to account for 10% of all home sales in the UK, sources said.
The combined company will handle more than £3.5 billion in mortgages annually and complete around 1,100 property transactions per month. The group will employ around 230 people.