Azerconnect Group süni intellekt əsaslı şəbəkə alyansına üzv olub
Azərbaycanın aparıcı İKT şirkəti Azerconnect Group MDB regionunda ilk dəfə süni intellekt əsaslı yeni nəsil radio şəbəkələrinin inkişafı üzrə alyansa – AI RAN Alyansına qoşulub. NVIDIA, Nokia, Samsung və digər nəhəng şirkətlərin də üzv olduğu qlobal platforma mobil şəbəkə infrastrukturunun süni intellekt texnologiyaları əsasında təkmilləşdirərək daha ağıllı, çevik və səmərəli şəbəkə arxitekturalarının formalaşdırılmasını həyata keçirir.
Alyansa qoşulmaqla Azerconnect Group süni intellekt əsaslı mobil şəbəkə sahəsində qlobal və qabaqcıl texnologiyalara çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək. NVIDIA-nın GPU (Qrafik Prosessor Modulu) əsaslı radio emalı və süni intellekt dəstəkli RAN alqoritmləri kimi innovativ həllərin tətbiqi şəbəkə dayanıqlılığının və spektr səmərəliliyinin artırılmasına töhfə verəcək. Həmçinin GPU əsaslı radio şəbəkələr üzərində müxtəlif süni intellekt tətbiqlərinin rahat istifadəsini təmin edəcək. Eyni zamanda, ağıllı enerji optimallaşdırma həllərinin tətbiqi şəbəkə əməliyyatlarında daha yüksək səmərəliliyin təmin olunmasına və şirkətin dayanıqlılıq hədəflərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək. Azerconnect Group-un AI-RAN Alyansına üzvlüyü 6G texnologiyalarına hazırlıq strategiyasında mühüm mərhələnin başlanğıcıdır.
Qeyd edək ki, AI-RAN Alyansına üzvlük İKT sahəsində yerli mütəxəssislərin innovativ texnologiyalardan yararlanma imkanlarını daha da artıracaq. Platforma çərçivəsində Azerconnect Group əməkdaşları beynəlxalq ekspertlərdən ibarət işçi qrupları ilə birbaşa əməkdaşlıq edəcək, həmçinin müxtəlif texniki sessiya və təcrübə mübadiləsi platformalarında aktiv iştirak edəcəklər.
AI-RAN Alyansı haqqında
AI-RAN Alyansı telekommunikasiya sənayesində Radio Giriş Şəbəkələrinə (RAN) süni intellekt texnologiyalarının inteqrasiyasını sürətləndirmək məqsədilə yaradılmış qlobal əməkdaşlıq platformasıdır. 2024-cü ildə təsis olunan alyans telekommunikasiya ekosisteminin aparıcı iştirakçılarını bir araya gətirərək innovasiyaların təşviqinə, qabaqcıl təcrübələrin formalaşdırılmasına və RAN infrastrukturlarının məhsuldarlığını, əməliyyat səmərəliliyini və çevikliyini artıran yeni nəsil süni intellekt həllərinin inkişafına töhfə verir.
Azerconnect Group haqqında
Ölkəmizdə dinamik şəkildə inkişaf edən İKT və yüksək texnologiyalar sahələrində fəaliyyət göstərən Azerconnect Group mobil, internet, beynəlxalq kanalların təşkili və FinTech, AdTech, Media/TV kimi rəqəmsal xidmətlər təqdim edir. Azerconnect Group müxtəlif ölkələrdə və sahələrdə fəaliyyət göstərən NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

Azerbaijan's leading ICT company Azerconnect Group has joined the AI ​​RAN Alliance, an alliance for the development of next-generation radio networks based on artificial intelligence for the first time in the CIS region. The global platform, which includes NVIDIA, Nokia, Samsung and other major companies, is improving mobile network infrastructure based on artificial intelligence technologies and forming smarter, more flexible and efficient network architectures.
By joining the alliance, Azerconnect Group will further expand its access to global and advanced technologies in the field of artificial intelligence-based mobile networks. The implementation of innovative solutions such as NVIDIA's GPU (Graphics Processor Module)-based radio processing and artificial intelligence-supported RAN algorithms will contribute to increasing network stability and spectrum efficiency. It will also ensure the convenient use of various artificial intelligence applications on GPU-based radio networks. At the same time, the implementation of smart energy optimization solutions will serve to ensure higher efficiency in network operations and support the company's sustainability goals. Azerconnect Group’s membership in the AI-RAN Alliance is the beginning of an important stage in the strategy for preparing for 6G technologies.
It should be noted that membership in the AI-RAN Alliance will further increase the opportunities for local specialists in the ICT field to benefit from innovative technologies. Within the framework of the platform, Azerconnect Group employees will directly cooperate with working groups consisting of international experts, as well as actively participate in various technical sessions and experience exchange platforms.
About the AI-RAN Alliance
The AI-RAN Alliance is a global collaboration platform created to accelerate the integration of artificial intelligence technologies into Radio Access Networks (RAN) in the telecommunications industry. Established in 2024, the alliance brings together leading participants in the telecommunications ecosystem, contributing to the promotion of innovations, the formation of best practices and the development of next-generation artificial intelligence solutions that increase the productivity, operational efficiency and agility of RAN infrastructures.
About Azerconnect Group
Operating in the dynamically developing ICT and high-tech sectors in our country, Azerconnect Group provides digital services such as mobile, internet, international channel organization and FinTech, AdTech, Media/TV. Azerconnect Group is part of the NEQSOL Holding international group of companies operating in various countries and sectors.