Şahmar Hacıyəhyayev: Regionlarda yeni təlim proqramlarına start verilib
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İnformasiya Təhlükəsizliyi Departamentinin rəhbəri Şahmar Hacıyəhyayev Bakıda keçirilən "Süni İntellekt Əsrində Maliyyə Kibertəhlükəsizliyinin Gələcəyi" tədbirində məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, Agentlik tərəfindən rəqəmsal bacarıqların inkişafına yönəlmiş layihələr icra olunur. Şahmar Hacıyəhyayev bildirib: "Digital literacy" adlı bəzi proqramlar tətbiq etməkdəyik. Burda söhbət təkcə kibertəhlükəsizlikdən və yaxud süni intellektdən getmir. Məsələn, elə bir qurumun əməkdaşı var ki, işlədiyi müddətdə düzgün "PowerPoint" slaydını hazırlaya bilmir və yaxud elektron sənəd dövriyyəsində məlumatları düzgün daxil edə bilmir.
O qeyd edib ki, bu il kibertəhlükəsizlik istiqaməti həmin platforma ilə inteqrasiya olunub. "LMS platformasından istifadə etməklə bütün rayonlarda İcra Hakimiyyəti qurumları başda olmaqla, artıq rayon və regionlarda rəqəmsal savadlılığın artırılması üçün müxtəlif proqramlara başlamışıq. Burada nəinki dövlət qurumlarının əməkdaşları, eyni zamanda vətəndaşlara yönəlik də seqmentləşmə yaratmağa çalışırıq ki, müxtəlif qruplar üzrə bu proqramları tətbiq edək", – deyə o vurğulayıb.

Shahmar Hajiyahyayev: New training programs have been launched in the regions of Azerbaijan
This was reported by Shahmar Hajiyahyayev, Head of the Information Security Department of the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, at the event "The Future of Financial Cybersecurity in the Age of Artificial Intelligence" held in Baku.
According to him, the Agency is implementing projects aimed at developing digital skills. Shahmar Hajiyahyayev said: We are implementing some programs called "Digital literacy". This is not just about cybersecurity or artificial intelligence. For example, there is an employee of an organization who cannot prepare a correct PowerPoint slide or enter information correctly in electronic document circulation during his work.
He noted that this year the cybersecurity direction has been integrated with that platform. "Using the LMS platform, we have already launched various programs to increase digital literacy in all districts and regions, including the Executive Power bodies. Here, we are trying to create segmentation not only for employees of state institutions, but also for citizens, so that we can apply these programs to different groups," he emphasized.