“AzInTelecom” “CIDC-2025” kibertəhlükəsizlik konfransında iştirak edib
“AzInTelecom” MMC kibertəhlükəsizlik sahəsində regionun ən mühüm tədbirlərindən biri hesab olunan “CIDC 2025” 2-ci kibertəhlükəsizlik konfransında tərəfdaş qismində iştirak edib.
9-10 oktyabr tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti və Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə “AzInTelecom”un Məhsul və xidmətlər şöbəsinin müdiri Tamerlan Məşədihəsənli “Ağıllı infrastrukturların mühafizəsində beynəlxalq təcrübə” panelində çıxış edib. “Təhlükəsiz rəqəmsal transformasiya üçün “AzInTelecom” həlləri” mövzusunda təqdimat edən T.Məşədihəsənli “bulud” və biometriya texnologiyalarının rəqəmsal mühitdə risklərin azaldılmasında, eləcə də xidmətlərin dayanıqlığının təmin edilməsində mühüm amil olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirin ikinci günündə “AzInTelecom”un İnformasiya təhlükəsizliyi departamentinin direktoru Ruslan Dadayev “Səni tanıyan şəhər: biometrik nəzarət, toplanan data, insan hüquqları, mühafizə yolları – hansı daha vacibdir?” panelində çıxış edərək “bulud” infrastrukturunda kibertəhlükəsizlik baxımından həssas məlumatların, o cümlədən biometrik dataların qorunması üçün hansı texnoloji və təhlükəsizlik tədbirlərinin həyata keçirildiyindən danışıb. O, “bulud” mühitində biometrik və digər həssas məlumatların qorunması məqsədilə tətbiq olunan şifrləmə və autentifikasiya texnologiyalarının effektivliyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, 24/7 rejimdə fəaliyyət göstərən Təhlükəsizlik Əməliyyatları Mərkəzi vasitəsilə müştərilərinə etibarlı və dayanıqlı təhlükəsizlik xidmətləri təqdim edən “AzInTelecom” tədbirin gümüş sponsoru qismində çıxış edib. Kibertəhlükəsizlik sahəsində peşəkar kadrların hazırlanmasına xüsusi önəm verən şirkətin əsas məqsədi ölkədə kibertəhlükəsizlik ekosisteminin inkişafına dəstək göstərmək və informasiya təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə töhfə verməkdir.

“AzInTelecom” participated in the “CIDC-2025” cybersecurity conference
“AzInTelecom” LLC participated as a partner in the 2nd cybersecurity conference “CIDC 2025”, which is considered one of the most important events in the region in the field of cybersecurity.
On October 9-10, at the event held at the Baku Congress Center jointly organized by the Special Communications and Information Security Service and the State Security Service, Tamerlan Mashadihasanli, Head of the Product and Services Department of “AzInTelecom”, spoke at the panel “International Experience in Protecting Smart Infrastructures”. Making a presentation on the topic “AzInTelecom Solutions for Secure Digital Transformation”, T. Mashadihasanli drew attention to the fact that “cloud” and biometric technologies are an important factor in reducing risks in the digital environment, as well as ensuring the sustainability of services.
On the second day of the event, Ruslan Dadayev, Director of the Information Security Department of “AzInTelecom”, delivered a keynote speech “The City That Knows You: Biometric Control, Collected Data, Human Rights, Protection Methods – Which is More Important?” Speaking at the panel, he spoke about the technological and security measures implemented to protect sensitive data, including biometric data, in the “cloud” infrastructure in terms of cybersecurity. He highlighted the effectiveness of encryption and authentication technologies used to protect biometric and other sensitive data in the “cloud” environment.
It should be noted that “AzInTelecom”, which provides reliable and sustainable security services to its customers through its 24/7 Security Operations Center, acted as a silver sponsor of the event. The main goal of the company, which attaches special importance to the training of professional personnel in the field of cybersecurity, is to support the development of the cybersecurity ecosystem in the country and contribute to strengthening information security.
“AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies, provides safe, reliable and easily adaptable services to those who prioritize quality in the digital world. The company's services include powerful and secure cloud solutions, next-generation digital signature and identification services, digital platforms that ensure efficiency in business management, and cybersecurity solutions. Through these services, AzInTelecom leads innovation in the business world by providing its customers with the most modern technologies in the field of digital transformation.