AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC kibertəhlükəsizlik sahəsində beynəlxalq nüfuza malik "FIRST" (Forum of Incident Response and Security Teams – İnsidentlərə Qarşı Mübarizə və Təhlükəsizlik Forumu) təşkilatına üzv qəbul edilib.
Bununla da “AzInTelecom” FİRST tərəfindən Azərbaycanda nəqliyyat sektoru üzrə sahəvi Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi kimi tanınıb və “Transport CERT” komandası statusunu qazanıb. Üzvlük çərçivəsində komandanın fəaliyyəti “SIM3” modeli üzrə qiymətləndirilib və yerində baxış əsasında beynəlxalq standartlara uyğunluğu təsdiqlənib.
Bu status "AzInTelecom"a xarici mənşəli kiberhücumları beynəlxalq tərəfdaşlarla operativ neytrallaşdırmaq, MISP platforması üzərindən təhdid kəşfiyyatı mübadiləsi aparmaq, həmçinin təşkilatda səsvermə, işçi qruplarında təmsilçilik hüququ qazandırır.
“AzInTelecom”un “FIRST”ə üzv qəbul edilməsi şirkətin kibertəhlükəsizlik sahəsində beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyət göstərdiyini və qlobal kibertəhlükəsizlik ictimaiyyətinin etibarlı tərəfdaşı kimi tanındığını təsdiqləyir. Eyni zamanda şirkətin "Google", "Amazon", "Microsoft", "Apple", "Cisco" və "CrowdStrike" kimi dünya nəhəngləri ilə eyni qlobal müstəvidə təmsil olunmasını təmin edir, nəqliyyat sektorunda kiberdayanıqlılığın gücləndirilməsinə və institusional imkanların inkişafına töhfə verir.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom” fəaliyyətini Azərbaycan Respublikasının 2023–2027-ci illər üzrə İnformasiya Təhlükəsizliyi və Kibertəhlükəsizlik Strategiyasına uyğun olaraq inkişaf etdirir, texnoloji imkanlarını davamlı şəkildə gücləndirir. Şirkət kibertəhlükəsizlik sahəsində potensialını və beynəlxalq tərəfdaşlıqlarını genişləndirməklə ölkənin rəqəmsal təhlükəsizliyinin daha da gücləndirilməsinə töhfə verməyə davam edəcək.

“AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies, has been accepted as a member of the internationally renowned organization “FIRST” (Forum of Incident Response and Security Teams) in the field of cybersecurity.
Thus, “AzInTelecom” was recognized by FIRST as the regional Computer Incident Response Center for the transport sector in Azerbaijan and gained the status of “Transport CERT” team. As part of the membership, the team’s activities were assessed according to the “SIM3” model and its compliance with international standards was confirmed based on an on-site inspection.
This status gives “AzInTelecom” the right to promptly neutralize foreign cyberattacks with international partners, exchange threat intelligence via the MISP platform, as well as the right to vote in the organization and represent it in working groups.
“AzInTelecom”’s acceptance as a member of “FIRST” confirms that the company operates in accordance with international standards in the field of cybersecurity and is recognized as a reliable partner of the global cybersecurity community. At the same time, it ensures the company's representation on the same global level as world giants such as Google, Amazon, Microsoft, Apple, Cisco and CrowdStrike, contributes to strengthening cyber resilience and developing institutional capabilities in the transport sector.
It should be noted that AzInTelecom is developing its activities in accordance with the Information Security and Cybersecurity Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2023–2027, and is continuously strengthening its technological capabilities. The company will continue to contribute to further strengthening the country's digital security by expanding its potential and international partnerships in the field of cybersecurity.