“Baby Shark” yaradıcısının səhmləri IPO-dan sonra 60%-dən çox bahalaşıb
Cənubi Koreyanın “The Pinkfong Company” şirkətinin səhmləri 18 noyabrda Kosdaq birjasında debüt edərək 60%-dən çox qiymət artımı göstərib. Firma əsasən “Baby Shark” mahnısı ilə tanınır.
Səhmlər ilkin olaraq 26,20 ABŞ dolları qiymətində satışa çıxarılıb və açılış günü 42,40 ABŞ dolları səviyyəsinə qalxıb. Daha sonra qiymət 27,30 ABŞ dolları ətrafında sabitləşib. IPO vasitəsilə şirkət təxminən 51,8 milyon dollar toplamaqla hədəf aralığının yuxarı sərhədinə çatıb.
Pinkfong IPO-dan əldə olunan vəsaiti yeni personajlar yaratmaq, premium animasiyalar hazırlamaq və qlobal pop-up mağazalar açmaq üçün istifadə etməyi planlaşdırır.
2010-cu ildə SmartStudy adı ilə təsis olunan Pinkfong uşaqlar üçün kontent istehsal edir və “Baby Shark” mahnısı YouTube-da ən çox baxılan video kimi məşhurdur. Şirkət 2022-ci ildə yayımlanan Bebefinn animasiya seriyasını da inkişaf etdirib; bu serial ABŞ-da Netflix-in Top 10 uşaq proqramları sırasında yer alıb. Pinkfong filmlər, musiqi, mobil tətbiqlər, oyunlar və məhsul ticarəti üzrə kontent istehsal edir.
Maliyyə göstəricilərinə görə, 2023-cü ildə şirkətin gəliri təxminən 94,6 milyon dollar olub və 3,2 milyon dollar zərər açıqlanıb. 2024-cü ildə isə gəlir 97,3 milyon dollar, əməliyyat mənfəəti isə 18,8 milyon dollar təşkil edib. IPO zamanı şirkətin dəyəri təxminən 545 milyon dollar qiymətləndirilib və əsasən “Baby Shark”ın 16 milyarddan çox YouTube baxışı və digər məşhur layihələrinə əsaslanır.
Bundan başqa, Bebefinn seriyası 21 ölkədə Netflix-in Top 10 uşaq proqramları sırasına daxil olub və 20 milyondan çox YouTube abunəçisi qazanıb. Şirkət 2024-cü ildə Avropa və ABŞ üçün geyim və aksessuarlar üzrə ilk lisenziya müqaviləsini Brand Alliance ilə bağlayıb, həmçinin İndoneziyada Medialink şirkəti ilə oyuncaq, təhsil materialları və F&B məhsulları üzrə lisenziya razılaşmaları əldə edib.
IPO-dan əldə olunan vəsait həmçinin pop-up mağazaların açılması və qlobal pərakəndə satış şəbəkəsinin genişləndirilməsi üçün istifadə olunacaq. Şirkət planlaşdırır ki, təcrübə əsaslı pərakəndə satış dizaynı, e-ticarət platformaları və yerində əyləncə operatorları ilə əməkdaşlıq etsin.

18 November 2025 12:24
Shares of South Korean company The Pinkfong Company surged more than 60% on its KOSDAQ debut on November 18. The company is best known for its hit song “Baby Shark.”
The shares initially opened at $26.20 and rose to $42.40 on the opening day. The price has since stabilized around $27.30. The IPO raised about $51.8 million, the upper end of its target range.
Pinkfong plans to use the proceeds from the IPO to create new characters, produce premium animations and open global pop-up stores.
Founded in 2010 as SmartStudy, Pinkfong produces content for children, and its hit song “Baby Shark” is the most-watched video on YouTube. The company has also developed the animated series Bebefinn, which will be released in 2022; The series is ranked among Netflix's Top 10 children's shows in the United States. Pinkfong produces content across movies, music, mobile apps, games, and merchandise.
According to financial figures, the company reported revenue of approximately $94.6 million in 2023 and a loss of $3.2 million. In 2024, revenue was $97.3 million and operating profit was $18.8 million. The company was valued at approximately $545 million at the time of its IPO, largely based on Baby Shark's 16 billion+ YouTube views and other popular projects.
In addition, the Bebefinn series was ranked among Netflix's Top 10 children's shows in 21 countries and gained over 20 million YouTube subscribers. In 2024, the company signed its first licensing agreement for clothing and accessories for Europe and the United States with Brand Alliance, and also signed licensing agreements with Medialink in Indonesia for toys, educational materials, and F&B products.
The proceeds from the IPO will also be used to open pop-up stores and expand its global retail network. The company plans to partner with experiential retail design, e-commerce platforms, and on-site entertainment operators.