“BakuBus”ın bütün avtobuslarında NFC ilə ödəniş aktivləşdi
Bakı şəhəri üzrə “BakuBus” MMC-yə məxsus bütün avtobus marşrutlarında NFC sistemini dəstəkləyən yerli bank kartları, eləcə də “Apple Pay” və “Google Pay” vasitəsilə nağdsız ödəniş mexanizmi tam şəkildə aktivləşdirilib.
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) xəbər verir.
Məlumata əsasən, yeni sistem çərçivəsində tətbiq edilən əsas yeniliklərdən biri ardıcıl ödəniş imkanlarının genişləndirilməsidir. Hazırda sərnişinlər üçün ardıcıl ödəniş əməliyyatlarının sayı 1-dən 2-yə artırılıb. Bu imkan NFC layihəsinin ilkin mərhələsində təqdim edilir. İlkin mərhələnin nəticələrinə əsasən gələcəkdə ardıcıl ödəniş əməliyyatlarının sayının artırılması planlaşdırlır.
Bildirilib ki, yeni sistem sərnişinlərə əlavə üstünlüklər təqdim edir. Artıq nağd pul və ya fiziki “BakıKart”ın daşınmasına ehtiyac qalmır – telefon, ağıllı saat, bank kartı və ya NFC funksiyalı digər cihazlar vasitəsilə saniyələr içində ödəniş etmək mümkündür. Cihazı validatora yaxınlaşdırmaq kifayətdir – ödəniş dərhal tanınır və əməliyyat tamamlanır.
Sərnişinlər avtobuslarda ödəniş etdikdə yalnız NFC dəstəkli yerli bank kartları, həmçinin smartfon və fiziki kartdan istifadə etməlidirlər.
Xatırladaq ki, layihənin pilot mərhələsi dekabrın 20-də ilk olaraq 500 nömrəli marşrut xəttində tətbiq edilib. NFC ödəniş texnologiyasının digər daşıyıcı operatorların marşrutları üzrə də mərhələli şəkildə genişləndirilməsi nəzərdə tutulub.

26 December 2025 11:38
All bus routes operated by BakuBus in Baku now fully support contactless payments using local bank cards with NFC, as well as Apple Pay and Google Pay.
According to the Azerbaijan Urban Transport Agency (AYNA) under the Ministry of Digital Development and Transport, one of the main updates of the new system is the expanded consecutive payment feature. Passengers can now make up to 2 consecutive payments instead of 1. This feature is being introduced in the initial phase of the NFC project, with plans to increase the number of consecutive payments based on initial results.
The new system offers additional conveniences: passengers no longer need cash or a physical BakıKart. Payments can be made in seconds via phone, smartwatch, bank card, or any NFC-enabled device by simply bringing it close to the validator. The payment is instantly recognized and completed.
Passengers must use only NFC-enabled local bank cards, smartphones, or physical cards when paying on buses.
The pilot phase of the project was first implemented on route 500 on December 20. The NFC payment technology will gradually be expanded to other bus operators’ routes.