Beynəlxalq proqramlaşdırma müsabiqəsinin dünya finalında Azərbaycanı 2 komanda təmsil edəcək
Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) 49-cu dünya finalı ilk dəfə olaraq Bakıda keçiriləcək. Dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışlarından biri hesab olunan müsabiqənin finalı “ICPC Foundation” təşkilatçılığı və ADA Universitetinin ev sahibliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tərəfdaşlığı, İnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə “ICPC Azərbaycan” icmasının və “Azərkosmos” Agentliyinin birgə əməkdaşlığı və dəstəyi ilə baş tutacaq.
31 avqust – 5 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Bakıda keçiriləcək ICPC üzrə dünya finalında ölkəmizi ADA Universitetinin və Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) komandaları təmsil edəcəklər.
Müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən aparıcı universitetlərin ən güclü komandaları iştirak edəcək. Ümumilikdə, ICPC-nin rəsmi mərhələlərində hər il 110-dan çox ölkədən, 3500-yə yaxın universiteti təmsil edən 50000-dən çox ən güclü tələbə-proqramçı iştirak edir. Dünya finalında isə 50-dən artıq müxtəlif ölkədən 140-a yaxın ali təhsil müəssisəsini təmsil edən komandalar (hər komandada 3 tələbə) iştirak edəcək.

The 49th World Finals of the International Collegiate Programming Contest (ICPC) will be held in Baku for the first time. Recognized as one of the most prestigious programming competitions worldwide, the event is organized by the ICPC Foundation and hosted by ADA University, in partnership with the Central Bank of Azerbaijan, the Innovation and Digital Development Agency, the ICPC Azerbaijan community, and Azercosmos.
From August 31 to September 5, 2025, the ICPC World Finals in Baku will feature teams from ADA University and Baku Higher Oil School (BHOS) representing Azerbaijan.
The competition will bring together the strongest teams from leading universities across different countries. Annually, more than 50,000 top student programmers from over 3,500 universities in 110+ countries participate in ICPC’s official stages. The World Finals will feature teams from over 50 countries, representing approximately 140 universities, with each team consisting of three students.