Bill Geytsin investisiya etdiyi Airloom startapı ilk elektrik stansiyasını tikməyə başlayır
Son illərdə külək enerjisində qiymətlərin artması və siyasi maneələr sahənin inkişafına əngəl törədir. ABŞ prezidenti Donald Trampın külək enerjisinə qarşı mövqeyi və ötən il onshore (quru) külək enerjisinin megavat-saat qiymətinin 61 dollara yüksəlməsi uzunmüddətli qiymət azalma trendinin əksinədir.
Buna baxmayaraq, fərqli texnoloji yanaşması ilə seçilən Airloom Energy startapı növbəti beş ildə uğur qazanmaq əzmindədir. Şirkətin baş direktoru Nil Rikner bildirir ki, onların təqdim etdiyi sistem ilk mərhələdə rəqabətədavamlı qiymətə enerji istehsal etməyə imkan verəcək.
Airloom ənənəvi uzun qanadlı külək turbinlərinin yerinə çoxlu qısa qanadlardan ibarət, oval formada yerləşdirilən treklərdən ibarət sistem inkişaf etdirib. Sistem təxminən 18 metr hündürlükdədir ki, bu da ənənəvi turbinlərə nisbətən xeyli aşağıdır. Bu dizayn sahə tutumunu azaldır və maliyyə səmərəliliyini artırır.
Şirkət artıq Vayominqin Laramie şəhərinin şimal-qərbində pilot layihənin tikintisinə başlayıb. Pilot sistem 150 kilovat gücündə elektrik enerjisi istehsal edəcək, gələcəkdə isə 3 megavat gücündə kommersiya versiyası planlaşdırılır. Pilot layihədə oval trek təxminən 100 metr uzunluqdadır, kommersiya versiyası üçün isə 500 metrə qədər artırılacaq.
Airloom-un innovativ dizaynı oval trek sahəsinin günəş panelləri və ya kənd təsərrüfatı üçün istifadəsinə imkan yaradır. Qanadların altında isə kənd təsərrüfatı texnikası rahat hərəkət edə bilər.
Şirkət ilk kommersiya sistemi 2027-2028-ci illərdə istifadəyə verməyi planlaşdırır. Müştərilər sırasında hərbi bazalar və məlumat mərkəzləri var. Məlumat mərkəzləri 2030-cu ilə qədər külək enerjisi sistemlərinə ehtiyac duyur və Airloom-un vaxtında sistem təqdim etməsi maraq doğurur.
Nil Rikner qeyd edir ki, 2027-2028-ci illərdə ilk sistem istifadəyə veriləcək, 2030-cu ilə qədər isə üçüncü nəsil sistemlər hazır olacaq.
Airloom-un bu yenilikçi yanaşması külək enerjisində mövcud problemləri həll etməklə, daha çevik və maliyyə baxımından sərfəli enerji istehsalını təmin edəcək.

In recent years, rising costs and political obstacles have hindered the development of wind energy. U.S. President Donald Trump's opposition to wind power and the increase of onshore wind power prices to $61 per megawatt-hour last year run counter to the long-term trend of declining costs.
Nevertheless, Airloom Energy, a startup with a unique technological approach, is determined to succeed in the next five years. The company’s CEO, Neal Rickner, states that their system will enable cost-competitive energy production from the start.
Airloom has developed a system that replaces traditional long-blade wind turbines with multiple short blades mounted on an oval-shaped track. The system stands about 18 meters tall, significantly shorter than conventional turbines. This design reduces land use and improves financial efficiency.
The company has already begun construction of a pilot project northwest of Laramie, Wyoming. The pilot system will generate 150 kilowatts of electricity, while a future commercial version is planned to produce 3 megawatts. The oval track in the pilot project is about 100 meters long, and it will be extended up to 500 meters for the commercial version.
Airloom’s innovative design allows the space inside the oval track to be used for solar panels or agriculture. Farm equipment can easily move beneath the blades.
The company plans to launch its first commercial system in 2027–2028. Potential customers include military bases and data centers. Data centers are expected to require wind power systems by 2030, and Airloom’s ability to deliver systems on time has attracted significant interest.
Neal Rickner notes that the first system will be operational by 2027–2028, and by 2030, the third generation of Airloom systems will be ready.
Airloom’s innovative approach aims to address current challenges in wind energy by providing more flexible and cost-effective energy production.