Dünyanın ən məşhur kriptovalyutası olan bitcoin mayın 18-də Asiya bazarlarında 77 min dollardan aşağı enib. Ekspertlər bunu ABŞ-da faiz dərəcələrinin yüksək qalacağı ilə bağlı gözləntilər və dünya bazarlarında artan gərginliklə əlaqələndirirlər.
ABŞ dövlət istiqrazlarının gəlirliliyinin son illərin maksimumuna çatması investorları daha riskli aktivlərdən, o cümlədən kriptovalyutalardan uzaqlaşdırır. Polymarket platformasında treyderlərin böyük əksəriyyəti ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin yay aylarında faiz endiriminə getməyəcəyini düşünür.
Araşdırmalara görə, dövriyyədə olan bitcoinlərin təxminən 60 faizi bir ildən çoxdur hərəkətsiz qalıb. Bu isə uzunmüddətli investorların satış etməyə tələsmədiyini göstərir. Eyni zamanda, birjalardakı bitcoin ehtiyatları son altı ilin ən aşağı səviyyəsinə düşüb.
Bununla belə, yaxın vaxtlarda bitcoin alan investorların əksəriyyəti hazırda zərərdədir. Analitiklər hesab edir ki, qlobal iqtisadi təzyiqlər davam edərsə, bazarda yeni satış dalğası yarana bilər.

Bitcoin fell: price fell below $77,000
Bitcoin, the world's most popular cryptocurrency, fell below $77,000 on Asian markets on May 18. Experts attribute this to expectations that interest rates in the United States will remain high and increased tension in world markets.
The fact that the yield on US government bonds has reached its maximum in recent years is driving investors away from riskier assets, including cryptocurrencies. The vast majority of traders on the Polymarket platform believe that the US Federal Reserve will not cut interest rates in the summer.
According to research, about 60 percent of bitcoins in circulation have been inactive for more than a year. This indicates that long-term investors are in no hurry to sell. At the same time, bitcoin reserves on exchanges have fallen to their lowest level in six years.
However, most investors who recently bought bitcoin are currently at a loss. Analysts believe that if global economic pressures continue, a new wave of selling may occur in the market.