Rusiyada pilotsuz idarəetmə sisteminə malik ilk elektrik mühərrikli su nəqliyyatı uğurla sınaqdan keçirilib. Layihə üzərində çalışan Flymar şirkətinin həmtəsisçisi və baş direktoru Dmitri Filatovun sözlərinə görə, yeni sistem sürəti saatda 55 kilometrə çatan kiçikhəcmli gəmilər üçün nəzərdə tutulub.
Tamamilə Rusiyada hazırlanıb istehsal olunan sistem elektrik mühərriki və gəminin avtonom idarə olunmasını təmin edən rəqəmsal idarəetmə blokundan ibarətdir. Rəqəmsal interfeys mühərriklə saniyədə 50 dəfə əlaqə quraraq idarəetməni həyata keçirir ki, bu da insan reaksiyasından daha yüksək göstərici hesab olunur. Texnologiyanın həm sərnişin, həm də yük daşıyan su nəqliyyatında istifadə oluna biləcəyi bildirilir.
Şirkətin açıqladığı məlumatlara əsasən, yeni elektrik mühərrikinin faydalı iş əmsalı 93,5 faiz təşkil edir. Mühərrikin nəzərdə tutulan resursu 20 min saatdan artıqdır ki, bu da ənənəvi dizel mühərrikləri ilə müqayisədə 4-5 dəfə çoxdur. İstismar müddətinin isə 20 ilə qədər çatdığı qeyd olunur.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, Rusiyada yüksək sürətli kiçik su nəqliyyatı üçün yerli istehsal olan seriyalı elektrik və avtonom idarəetmə sistemləri demək olar ki, yoxdur və əsasən xarici texnologiyalardan istifadə edilir.
Ekspertlərin fikrincə, yeni elektrik nəqliyyatı sistemi geniş su şəbəkəsinə malik şəhərlərdə sərnişin daşımalarının xərclərini azaltmağa kömək edə bilər. Texnologiyanın həmçinin fövqəladə hallar xidmətlərində, ekoloji monitorinq sahəsində, faydalı qazıntıların hasilatında və turizm sektorunda istifadə perspektivinin olduğu vurğulanır.

The first unmanned electric water transport was tested in Russia
The first electric motor-powered water transport with an unmanned control system has been successfully tested in Russia. According to Dmitry Filatov, co-founder and CEO of Flymar, which is working on the project, the new system is designed for small-sized vessels with a speed of up to 55 kilometers per hour.
The system, which is completely developed and manufactured in Russia, consists of an electric motor and a digital control unit that provides autonomous control of the vessel. The digital interface communicates with the engine 50 times per second, which is considered a higher indicator than human reaction. It is reported that the technology can be used in both passenger and cargo water transport.
According to the information released by the company, the efficiency of the new electric motor is 93.5 percent. The engine's expected resource is more than 20 thousand hours, which is 4-5 times more than traditional diesel engines. It is noted that the service life is up to 20 years.
Experts say that in Russia there are practically no domestically produced electric and autonomous control systems for high-speed small water transport, and mainly foreign technologies are used.
According to experts, the new electric transport system can help reduce the cost of passenger transportation in cities with an extensive water network. It is also emphasized that the technology has prospects for use in emergency services, environmental monitoring, mining and the tourism sector.