Malta sakinlərinə bir illik pulsuz ChatGPT Plus veriləcək
OpenAI Malta hökuməti ilə “OpenAI for Countries” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. Razılaşmaya əsasən, 2026-cı ilin may ayından etibarən ölkənin bütün sakinlərinə aylıq 20 dollar dəyərində olan ChatGPT Plus xidməti bir il müddətinə pulsuz təqdim ediləcək.
Lakin istifadəçilər əvvəlcə Malta Universiteti tərəfindən hazırlanmış neyroşəbəkələrdən istifadə üzrə məcburi təlim kursunu keçməlidirlər. Bundan sonra xidmətə çıxışın paylanmasına Malta Rəqəmsal İnnovasiyalar İdarəsi nəzarət edəcək.
Pulsuz ChatGPT Plus xidməti xaricdə yaşayan Malta vətəndaşları üçün də əlçatan olacaq. Vətəndaşlığın necə təsdiqlənəcəyi ilə bağlı isə hələlik ətraflı məlumat verilməyib.
OpenAI əməkdaşlığın maliyyə detalları barədə açıqlama verməyib və yeni məlumat mərkəzlərinin tikintisi ilə bağlı hər hansı plan elan etməyib.

Maltese residents will be given one year of free ChatGPT Plus
OpenAI has signed a partnership agreement with the Maltese government as part of the “OpenAI for Countries” project. Under the agreement, starting in May 2026, the ChatGPT Plus service, which costs $20 per month, will be made available to all residents of the country for free for one year.
However, users must first complete a mandatory training course on using neural networks developed by the University of Malta. After that, the Malta Digital Innovation Authority will oversee the distribution of access to the service.
The free ChatGPT Plus service will also be available to Maltese citizens living abroad. Details on how citizenship will be verified have not yet been provided.
OpenAI did not disclose the financial details of the partnership and did not announce any plans to build new data centers.