Bolt Azərbaycanda İlk Sahibkarlıq Sürətləndirici Proqramına Start Verdi!
Bolt, platformasında fəaliyyət göstərən sürücülər və kuryerlərin biznes ideyalarını reallaşdırmasına dəstək olmaq məqsədilə Azərbaycanda ilk sahibkarlıq sürətləndirici proqramı – “Bolt Accelerator” proqramına start verdiyini elan edir. Proqram iştirakçılara sahibkarlığa başlamaq üçün zəruri olan bilikləri, bacarıqları, mentor dəstəyini və ilkin maliyyə vəsaitini əldə etmək fürsətinitəqdim etməklə onların inkişafını dəstəkləyəcək.
“Bolt Accelerator proqramı ilə məqsədimiz sürücü və kuryerlərimizə yalnız qazanc deyil, sahibkarlıq ideyalarını reallaşdırmaq üçün dəstək verməkdir. Onların potensialını üzə çıxarmaq və ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə vermək bizim üçün önəmlidir. Ən əsas isə onların uğur hekayələrinin bir hissəsi olmaqdır.” — Ramil Məhərrəmov, Bolt Azərbaycan Baş Əməliyyat Meneceri deyib.
Proqram sürətləndirici layihələrin həyata keçirilməsində uzun illər təcrübəsi olan SUP VC şirkəti ilə tərəfdaşlıqda təşkil olunur.
“Sahibkarlıq təkcə fərdi uğur deyil, cəmiyyətin rifahı üçün də vacibdir. SUP VC olaraq bu proqramla sürücü və kuryerlərin iqtisadi dəyər yaradan ideyalarını dəstəkləyirik. Bolt ilə bu təşəbbüsün yeni biznes hekayələrinə yol açacağına inanırıq. Tərəfdaşlığın Bolt ilə olması isə simvolikdir – çünki onun CEO-su da az büdcə ilə başlayaraq uğur qazanmış bir startap nümunəsidir.”  – Rəşad Eyvazov, SUP.VC şirkətinin İcraçı Direktoru qeyd edib.
İştirak üçün istənilən sahədən olan biznes ideyası ilə 15 avqust 2025-ci il tarixinə qədər müraciət etmək mümkündür. Ən yaxşı ideyaların müəllifləri Bolt Akselerator proqramında iştirak hüququ qazanacaqlar. Burada iştirakçılar şirkət qurmaq, maliyyəni idarə etmək, marketinq strategiyası yaratmaq və müştəri cəlbi ilə bağlı praktiki biliklər əldə edəcəklər.
Proqramın növbəti mərhələsinə keçən 20 iştirakçıya sahələrinə uyğun fərdi mentorluq dəstəyi veriləcək. Sonda isə ən güclü 7 ideya maliyyə dəstəyi ilə mükafatlandırılacaq:
1-ci yer (1 nəfər) – 10,000 AZN
2-ci yer (1 nəfər) – 7,000 AZN
3-cü yer (3 nəfər) – 4,500 AZN
4 -cü yer (2 nəfər) – 3,000 AZN
Ümumi mükafat fondu: 36,500 AZN
Qaliblər həmçinin 6 həftəlik əlavə mentorluq proqramında iştirak edəcək. Bu mərhələ ideyanın inkişaf etdirilərək real müştərilərə çatdırılmasına kömək edəcək.
Bu proqram Bolt tərəfindən Azərbaycanda ilk dəfə təqdim olunur. Bolt Accelerator indiyə qədər Nigeriya, Avropa, Keniya, Qana və Cənubi Afrikada uğurla həyata keçirilib və həmin regionlarda 30-dan çox biznes ideyasının reallaşmasına dəstək verilib.

Bolt announces the launch of the first entrepreneurship accelerator program in Azerbaijan – “Bolt Accelerator” – to support drivers and couriers operating on its platform to realize their business ideas. The program will support their development by providing participants with the knowledge, skills, mentoring support and the opportunity to obtain initial financing to start their own business.
“Our goal with the Bolt Accelerator program is to support our drivers and couriers not only to earn money, but also to realize their entrepreneurial ideas. It is important for us to reveal their potential and contribute to the development of the innovation ecosystem in our country. And most importantly, to be a part of their success stories.” — said Ramil Maharramov, Chief Operating Officer of Bolt Azerbaijan.
The program is organized in partnership with SUP VC, a company with many years of experience in implementing accelerator projects.
“Entrepreneurship is not only important for individual success, but also for the well-being of society. As SUP VC, we support the ideas of drivers and couriers that create economic value with this program. We believe that this initiative with Bolt will pave the way for new business stories. The partnership with Bolt is symbolic – because its CEO is also an example of a startup that started with a small budget and achieved success.” – Rashad Eyvazov, Executive Director of SUP.VC noted.
It is possible to apply for participation with a business idea from any field until August 15, 2025. The authors of the best ideas will be eligible to participate in the Bolt Accelerator program. Here, participants will gain practical knowledge on starting a company, managing finances, creating a marketing strategy, and attracting customers.
20 participants who advance to the next stage of the program will be provided with individual mentoring support in their fields. At the end, the 7 strongest ideas will be awarded with financial support:
1st place (1 person) – 10,000 AZN
2nd place (1 person) – 7,000 AZN
3rd place (3 people) – 4,500 AZN
4th place (2 people) – 3,000 AZN
Total prize fund: 36,500 AZN
The winners will also participate in an additional 6-week mentoring program. This stage will help develop the idea and deliver it to real customers.
This program is presented by Bolt for the first time in Azerbaijan. Bolt Accelerator has been successfully implemented in Nigeria, Europe, Kenya, Ghana and South Africa so far, and has supported the implementation of more than 30 business ideas in these regions.