Bolt və SUP VC Azərbaycanda ilk “Bolt Accelerator” proqramını elan edib
Azərbaycanda sürücülər və kuryerlər üçün nəzərdə tutulmuş ilk sahibkarlıq sürətləndirici- “Bolt Accelerator” proqramını elan edib. Bu proqram Bolt və SUP VC şirkətləri arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi əsasında həyata keçirilir.
Müqavilə Bolt-un Əməliyyatlar üzrə baş meneceri Ramil Məhərrəmov və SUP VC-nin icraçı direktoru Rəşad Eyvazov tərəfindən imzalanıb. Tədbirdə qonaq qismində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İnnovasiya Ekosistemi Departamentinin rəhbəri Taleh Kərimli də iştirak edib.
“Bolt Accelerator” proqramı həmçinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən dəstəklənir. Bu təşəbbüs innovasiya və iqtisadi inkişaf sahəsində tərəflər arasında uzunmüddətli əməkdaşlığın təməlini qoyur.
Əməkdaşlıq çərçivəsində SUP VC proqramın təşkilatçılığı və mentorlar şəbəkəsinin yaradılmasına cavabdehdir. Digər tərəfdən, Bolt iştirakçıların seçilməsi, təlimlərin keçirilməsi və maliyyə dəstəyi məsələlərini öz üzərinə götürür.
Proqrama müraciətlər 15 avqust 2025-ci il tarixinədək qəbul olunur. Ümumilikdə, 120 nəfərin seçilməsi planlaşdırılır. Seçilənlər 8 həftə onlayn təlimlərdə iştirak edəcək, daha sonra isə imtahanda müvəffəq olan 20 nəfər 4 həftəlik onlayn mentorluq və əyani təlim mərhələsinə qoşulacaq.
Təlimlər çərçivəsində iştirakçılar şirkət quruculuğu, maliyyə, marketinq və müştəri cəlbi kimi sahələrdə praktiki biliklər əldə edəcək, fərdi mentor dəstəyi ilə təmin olunacaqlar.
Final mərhələsində 7 qalib seçiləcək. Onlardan biri 10,000 AZN, digəri 7,000 AZN, üç nəfər 4,500 AZN, iki nəfər isə 3,000 AZN mükafat qazanacaq. Ümumi mükafat fondu 36,500 AZN təşkil edir.
Qaliblər 6 həftə davam edən intensiv inkişaf proqramında iştirak edərək, öz ideyalarını real müştərilərə təqdim etmək imkanı əldə edəcəklər.
Proqramın əsas diqqət sahələri mobillik, nəqliyyat, şəhər infrastrukturu, rəqəmsallaşma və bu istiqamətlərdə texnoloji yeniliklərdir.
“Bolt Accelerator” Bolt-un “Urban Fund” təşəbbüsünün tərkib hissəsidir. Bu fond sürücülər və kuryerləri iqtisadi baxımdan gücləndirmək, onlara inkişaf üçün zəruri vasitələr təqdim etmək və şəhər mobilliyində innovasiyaları təşviq etmək məqsədi daşıyır.
Qeyd edək ki, proqram Nigeriya, Keniya, Qana, Cənubi Afrika və Avropada uğurla həyata keçirilib və 30-dan çox biznes ideyasının reallaşmasına dəstək göstərib.

Bolt and SUP VC have announced the launch of the first “Bolt Accelerator” program in Azerbaijan.
The first entrepreneurship accelerator program for drivers and couriers in Azerbaijan, “Bolt Accelerator,” has been announced. This program is being implemented based on a cooperation agreement between Bolt and SUP VC companies.
The agreement was signed by Ramil Məhərrəmov, Chief Operating Officer of Bolt, and Rashad Eyvazov, Executive Director of SUP VC. Taleh Kərimli, Head of the Innovation Ecosystem Department at the Innovation and Digital Development Agency, also participated as a guest at the event.
The “Bolt Accelerator” program is also supported by the Innovation and Digital Development Agency. This initiative lays the foundation for long-term cooperation between the parties in the fields of innovation and economic development.
Within the cooperation framework, SUP VC is responsible for organizing the program and establishing the mentor network. Meanwhile, Bolt oversees participant selection, training organization, and financial support.
Applications for the program are open until August 15, 2025. A total of 120 participants will be selected. The chosen candidates will take part in online training for eight weeks, and then 20 successful candidates will proceed to a four-week stage of online mentorship and in-person training.
During the training, participants will gain practical knowledge in areas such as company formation, finance, marketing, and customer acquisition, along with individual mentor support.
Seven winners will be selected in the final stage. One winner will receive 10,000 AZN, another 7,000 AZN, three winners 4,500 AZN each, and two winners 3,000 AZN each. The total prize fund amounts to 36,500 AZN.
Winners will participate in a six-week intensive development program, gaining the opportunity to present their ideas to real customers.
The program mainly focuses on mobility, transportation, urban infrastructure, digitalization, and related technological innovations.
“Bolt Accelerator” is part of Bolt’s “Urban Fund” initiative. This fund aims to economically empower drivers and couriers, provide them with essential tools for development, and promote innovation in urban mobility.
It is worth noting that the program has been successfully implemented in Nigeria, Kenya, Ghana, South Africa, and Europe, supporting the realization of over 30 business ideas.