Caucasus Ventures 3 startapa investisiya edib
Azərbaycanın ilk vençur fondu Caucasus Ventures daha üç startapa investisiya edib. Fondun bu dəvəki investisyaları xarici startaplaradır. Belə ki, 3 startapdan biri Ukranya, biri Türkiyə (Niderland) biri isə Amerika mərkəzlidir. Caucasus Ventures PLATMA, Inversion Art, Agcurate startaplarına investisiya edib.
İnvestisiya edilən startaplardan Agcurate startapının həmtəsisçisi həmyerlimiz Mətin Əmrullahi və Osman Baytaroğludur. Kənd təsərrüfatı biznes kəşfiyyatı platforması olan Agcurate peyk şəkilləri və maşın öyrənmə alqoritmlərindən istifadə edərək il ərzində kənd təsərrüfatı sahələrini müşahidə edir və tarlalarda becərilən məhsulu və məhsulun məhsuldarlığını aşkar edir. Platforma bu məlumatları rayon, əyalət, ölkə kimi müxtəlif detallarda və asan başa düşülən şəkildə təqdim edir.
PLATMA Ukranya startapıdır. Startap sadə ingiliscə kodlaşdırma sistemi və hazır şablonlar təklif edən, saniyələr ərzində nəticələr əldə etməyə imkan verən Extreme No-Code Development proqramıdır.
Inversion Art rəssamlara ən böyük işlərini yaratmağa diqqət etmələri üçün lazım olan bilik, əlaqələr və əməliyyat dəstəyi vermək üçün investisiya sürətləndirici proqramını rəssam xidmətləri agentliyi ilə birləşdirir. Startap Los-Anceles mərkəzlidir.

Azerbaijan's first venture fund Caucasus Ventures has invested in three more startups. The fund's current investments are in foreign startups. So, one of the 3 startups is based in Ukraine, one in Turkey (Netherlands) and one in America. Caucasus Ventures invested in startups PLATMA, Inversion Art, Agcurate.
Among the invested startups, the co-founders of the Agcurate startup are our compatriots Metin Amrullahi and Osman Baytaroglu. Agcurate, an agribusiness intelligence platform, uses satellite imagery and machine learning algorithms to observe agricultural fields throughout the year and detect crop yields and crop yields. The platform provides this information in various details such as district, state, country and in an easy to understand manner.
PLATMA is a Ukrainian startup. Startup is an Extreme No-Code Development software that offers a simple English coding system and ready-made templates, allowing you to get results in seconds.
Inversion Art combines an investment accelerator program with an artist services agency to give artists the knowledge, connections and operational support they need to focus on creating their greatest work. The startup is based in Los Angeles.
With these investments, the number of startups in the Caucasus Ventures portfolio has increased to 18. Also, the total investment amount of the fund exceeded 1 million manats.