ChatGPT kimi süni intellekt məhsulları çox danşılır, lakin çox istifadə olunmur - ARAŞDIRMA
Çox az adam mütəmadi olaraq ChatGPT kimi çox danışılan süni intellekt (AI) məhsullarından istifadə edir.
Tədqiqatçılar Böyük Britaniya da daxil olmaqla 6 ölkədə 12 000 insan arasında sorğu keçirib və britaniyalı respondentlərin yalnız 2%-i belə vasitələrdən gündəlik istifadə etdiklərini deyiblər.
Lakin Reuters İnstitutunun və Oksford Universitetinin tədqiqatı göstərir ki, gənclər bu tendensiyanın qarşısını alır, 18-24 yaş arası gənclər texnologiyanı çox həvəslə istifadə edirlər.
Hesabatın aparıcı müəllifi, doktor Riçard Fletçer BBC-yə deyib ki, süni intellekt ətrafında yaranan “şüa” ilə ona olan “ictimai maraq” arasında “uyğunsuzluq” var.
Tədqiqat generativ süni intellekt alətləri - sadə mətn sorğularına insan səsli cavablar, eləcə də şəkillər, audio və videolarla cavab verə bilən yeni nəsil məhsullara baxışları araşdırıb.
Generativ süni intellekt, ChatGPT 2022-ci ilin noyabrında istifadəyə verildikdə ictimai şüurda meydana çıxdı.
OpenAI-nin chatbotunun diqqətini cəlb etməsi, o vaxtdan bəri öz generativ süni intellekt xüsusiyyətlərini inkişaf etdirmək üçün milyardlarla dollar xərcləyən texnoloji firmalar arasında böyük silahlanma yarışını başlatdı.
Süni intellekt nədir?
Bununla belə, bu araşdırma göstərir ki, generativ süni intellektə sərf olunan bütün pul və diqqətə baxmayaraq, o, hələ də insanların gündəlik internet istifadəsinin bir hissəsinə çevrilməyib.
"İctimaiyyətin böyük hissəsi generativ süni intellektə xüsusi maraq göstərmir və Böyük Britaniyada insanların 30%-i ChatGPT daxil olmaqla, ən görkəmli məhsullardan heç biri haqqında eşitmədiklərini söyləyirlər" dedi Dr Fletçer.
Ümidlər və qorxular
Yeni nəsil süni intellekt məhsulları da onların müsbət və ya mənfi təsir göstərəcəyi ilə bağlı geniş ictimai müzakirələrə səbəb olub.
Proqnozlaşdırılan nəticələr, optimistlər üçün iqtisadi artımdan tutmuş yeni canlı xilasedici dərmanların kəşfinə qədər dəyişdi .
Bu arada pessimistlər texnologiyanın bəşəriyyət üçün təhlükə olduğunu irəli sürəcək qədər irəli gediblər .
Bu araşdırma ictimaiyyətin nə düşündüyünü ölçməyə çalışaraq, tapdı:
Əksəriyyət generativ süni intellektin yaxın beş ildə cəmiyyətə, xüsusən də xəbərlər, media və elm sahəsinə böyük təsir göstərəcəyini gözləyir.
Əksəriyyət generativ süni intellektin öz həyatlarını yaxşılaşdıracağını düşündüklərini söylədi
Generativ süni intellekt bütövlükdə cəmiyyəti yaxşı və ya pis edəcəkmi sualına insanlar daha pessimist idilər.
"İnsanların generativ süni intellektə dair ümidləri və qorxuları sektordan asılı olaraq çox dəyişir" dedi Dr Fletcher BBC-yə.
"İnsanlar ümumiyyətlə nikbindirlər və generativ süni intellektdən elm və səhiyyədə istifadə edirlər, lakin onun xəbərlərdə və jurnalistikada istifadə olunmasından daha ehtiyatlı olurlar və bunun iş təhlükəsizliyinə təsirindən narahatdırlar."
Onun sözlərinə görə, araşdırma hökumətlər və tənzimləyici orqanlar da daxil olmaqla hər kəs üçün süni intellekt ətrafında müzakirələrə nüans tətbiq etməyin vacib olduğunu göstərdi.
Nəticələr altı ölkədə: Argentina, Danimarka, Fransa, Yaponiya, Böyük Britaniya və ABŞ-da onlayn sorğuya verilən cavablara əsaslanır.

AI products like ChatGPT are talked about, but not widely used - RESEARCH
Researchers surveyed 12,000 people in six countries, including the UK, and only 2% of British respondents said they used such tools on a daily basis.
But research from the Reuters Institute and Oxford University shows that young people are bucking the trend, with 18-24 year olds using technology very enthusiastically.
The report's lead author, Dr Richard Fletcher, told the BBC there was a "mismatch" between the "buzz" around artificial intelligence and "public interest" in it.
The study explored the vision of generative artificial intelligence tools—the next generation of products that can respond to simple text queries with human voice responses, as well as images, audio and video.
Generative AI burst into the public consciousness when ChatGPT launched in November 2022.
OpenAI's chatbot grab set off a major arms race among tech firms, which have since spent billions developing their own generative AI features.
What is artificial intelligence?
However, this study shows that despite all the money and attention being spent on generative AI, it has yet to become a part of people's everyday internet use.
"The majority of the public is not particularly interested in generative AI, with 30% of people in the UK saying they have never heard of any of the most prominent products, including ChatGPT," Dr Fletcher said.
Hopes and fears
The new generation of artificial intelligence products have also caused a wide public debate about whether they will have a positive or negative impact.
Predicted outcomes ranged from economic growth for optimists to the discovery of new life-saving drugs.
Meanwhile, pessimists have gone so far as to suggest that technology is a threat to humanity.
Trying to gauge what the public thinks, this study found:
Most expect generative AI to have a major impact on society in the next five years, especially in news, media and science.
Most said they thought generative AI would improve their lives
People were more pessimistic about whether generative AI would make society as a whole good or bad.
"People's hopes and fears about generative AI vary greatly by sector," Dr Fletcher told the BBC.
"People are generally optimistic about the use of generative AI in science and health care, but are more wary of its use in news and journalism and concerned about the impact on job security."
He said the research showed it was important for everyone, including governments and regulators, to bring nuance to the debate around artificial intelligence.
The results are based on responses to an online survey in six countries: Argentina, Denmark, France, Japan, the United Kingdom and the United States.