ChatGPT-nin aktiv istifadəçi sayı 700 milyonu ötüb
Mart ayında GPT-4 əsasında hazırlanmış şəkil yaratma xüsusiyyəti əlavə olunandan sonra ChatGPT-yə maraq daha da yüksəlib. OpenAI-nin ChatGPT üzrə vitse-prezidenti Nik Törli bildirib ki, mart sonunda tətbiqin həftəlik aktiv istifadəçi sayı 500 milyona çatıb və bu göstərici keçən ilə müqayisədə 4 dəfə çoxdur.
Nik Törli qeyd edib ki, hər gün fərdi istifadəçilər və komandalar ChatGPT-dən öyrənmək, yaratmaq və mürəkkəb problemləri həll etmək üçün faydalanırlar. O, qarşıda şirkət üçün mühüm bir həftənin olduğunu və tətbiqin inkişafına dəstək verən komandaya təşəkkürünü bildirib.
ChatGPT-yə əlavə olunan yeni şəkil yaratma funksiyası istifadəçi fəallığını daha da artırıb. OpenAI-nin əməliyyatlar üzrə rəhbəri Brad Lightcap bildirib ki, apreldə bir neçə gün ərzində 130 milyon istifadəçi 700 milyondan çox şəkil yaradıb.
Sensor Tower şirkətinin son hesabatına görə, istifadəçilər ChatGPT tətbiqindən ayda orta hesabla 12 gündən çox istifadə edir. Bu göstərici ChatGPT-ni Google və X (keçmiş Twitter) kimi məşhur tətbiqlərdən sonra ən çox istifadə olunan tətbiqlərdən biri kimi göstərir.

ChatGPT surpasses 700 million active users
Since the addition of the GPT-4-based image generation feature in March, interest in ChatGPT has surged even further. Nick Turley, Vice President of ChatGPT at OpenAI, announced that by the end of March, the app reached 500 million weekly active users—four times more than the previous year.
Turley noted that individuals and teams use ChatGPT daily to learn, create, and solve complex problems. He also expressed gratitude to the team supporting the app’s development and mentioned that an important week lies ahead for the company.
The new image generation feature has further boosted user engagement. Brad Lightcap, OpenAI’s Chief Operating Officer, revealed that in April alone, over 130 million users created more than 700 million images within just a few days.
According to a recent report by Sensor Tower, users spend an average of more than 12 days per month on the ChatGPT app. This metric places ChatGPT among the most frequently used apps, just behind Google and X (formerly Twitter).
These figures highlight the growing interest in AI technologies and demonstrate ChatGPT’s rapid growth and widespread adoption.