Çin ilk yarımildə 10 mindən çox humanoid robot ixrac edib
Çinin Baş Gömrük Administrasiyasının məlumatına görə, ölkə 2026-cı ilin ilk altı ayında 10 mindən çox humanoid (insanabənzər) robotu dünyanın 90-dan çox ölkə və regionuna ixrac edib.
Qurumun sözçüsü Lu Dalyan bildirib ki, süni intellekt texnologiyaları ilə təchiz olunan biomimetik robotlara qlobal tələbat artmaqda davam edir. Bununla yanaşı, elektron komponentlər, kompüter hissələri və digər yüksək texnologiyalı məhsulların ixracı da ikirəqəmli artım nümayiş etdirib.
Hesabata əsasən, rekord istilər fonunda Çindən ixrac edilən kondisioner, elektrik ventilyatoru və soyuducu kimi məişət soyutma avadanlıqlarının ümumi dəyəri 107,91 milyard yuan təşkil edib. Rəsmilər qeyd edirlər ki, Çin məişət texnikasının keyfiyyəti yüksəlir və hazırda ixrac olunan bu məhsulların təxminən 25%-i Çin brendlərinin payına düşür.

According to the General Administration of Customs of China, the country exported more than 10,000 humanoid robots to more than 90 countries and regions in the first six months of 2026.
Global demand for biomimetic robots equipped with artificial intelligence technologies continues to grow, said Lu Dalian, a spokesman for the agency. At the same time, exports of electronic components, computer parts and other high-tech products also showed double-digit growth.
According to the report, the total value of household cooling equipment such as air conditioners, electric fans and refrigerators exported from China against the backdrop of record heat amounted to 107.91 billion yuan. Officials note that the quality of Chinese household appliances is improving, and about 25% of these products currently belong to Chinese brands.