İsveçrədə relslər arasına günəş panelləri quraşdırılır
Sun-Ways İsveçrədə dəmir yolu relsləri arasında quraşdırılmış günəş elektrik stansiyasının ilk birillik sınaqlarını uğurla başa çatdırıb. Buttes bölgəsində fəaliyyət göstərən 100 metrlik pilot sahə 2025-ci ilin aprelində istifadəyə verilib və bu müddətdə 19 MVt/saatdan çox elektrik enerjisi istehsal edib.
Sınaq dövründə həmin rels sahəsindən 11 mindən çox qatar keçsə də, nə qatarların hərəkətində, nə də günəş panellərinin işində hər hansı problem qeydə alınmayıb.
Layihədə relslər arasında yerləşdirilmiş 48 fotovoltaik paneldən istifadə olunur. Şirkətin hesablamalarına görə, texnologiya İsveçrənin dəmir yolu şəbəkəsi boyunca tətbiq olunarsa, ildə təxminən 1 TVt/saat elektrik enerjisi istehsal etmək mümkün olacaq. Bu həcm ölkənin ictimai nəqliyyat sisteminin enerji tələbatının təxminən 30%-ni qarşılaya bilər.
Panellər maşinistlər üçün parıltının qarşısını alan xüsusi örtüklə və mikroçatlara qarşı əlavə qoruma ilə təchiz edilib. Sun-Ways həmçinin saatda 300 panel quraşdıra bilən xüsusi rels maşını hazırlayıb.
Şirkət texnologiyanı 2028-ci ildən kommersiya istifadəsinə çıxarmağı planlaşdırır. İlk mərhələdə 10 kilometrlik layihələrin həyata keçirilməsi, 2035-ci ilə qədər 1000 km, 2040-cı ilə qədər isə 10 min km dəmir yolu xəttində bu sistemin tətbiqi nəzərdə tutulur. Hazırda İtaliya, SNCF, Cənubi Koreya, İspaniya və Portuqaliya ilə əməkdaşlıq üzrə danışıqlar aparılır.

Sun-Ways has successfully completed the first one-year trial of a solar power plant installed between railway tracks in Switzerland. The 100-meter pilot site in the Buttes region was put into operation in April 2025 and has generated more than 19 MWh of electricity during this period.
More than 11,000 trains passed through the track during the test period, but no problems were reported with either the trains or the solar panels.
The project uses 48 photovoltaic panels installed between the tracks. According to the company's calculations, if the technology is implemented throughout the Swiss railway network, it will be possible to produce about 1 TWh of electricity per year. This volume could meet about 30% of the energy needs of the country's public transport system.
The panels are equipped with a special coating that prevents glare for drivers and additional protection against microcracks. Sun-Ways has also developed a special rail machine that can install 300 panels per hour.
The company plans to commercialize the technology in 2028. In the first stage, it is planned to implement 10-kilometer projects, and to apply this system on 1,000 km of railway lines by 2035 and 10,000 km by 2040. Negotiations are currently underway on cooperation with Italy, SNCF, South Korea, Spain and Portugal.