Temu 16 mindən çox satıcı mağazasını bağlayıb
Temu əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması proqramını genişləndirərək monitorinq etdiyi brendlərin sayını 15 minə çatdırdığını açıqlayıb. Bu göstərici ötən illə müqayisədə 3 dəfə artıb.
Şirkətin 2026-cı il Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Qorunması Hesabatına əsasən, ötən il platformaya qoşulmaq istəyən yeni satıcıların 40%-dən çoxu şəxsiyyət yoxlamasından keçmədiyi üçün qeydiyyatdan imtina alıb. Bundan əlavə, təkrar əqli mülkiyyət pozuntularına görə 16 mindən çox satıcı mağazası bağlanıb.
Temu bildirir ki, platformada yerləşdirilən məhsullar həm dərc edilməzdən əvvəl, həm də sonradan milyonlarla şəkil və açar sözdən ibarət məlumat bazası vasitəsilə avtomatik yoxlanılır. Məqsəd saxta məhsulların və müəllif hüquqlarını pozan elanların vaxtında aşkarlanmasıdır.
Yeniləmə Temunun Avropada artan tənzimləyici təzyiqlərlə üzləşdiyi dövrə təsadüf edir. 2025-ci ilin iyulunda Avropa Komissiyası Rəqəmsal Xidmətlər Aktı (DSA) çərçivəsində şirkətin platformasında qanunsuz məhsulların qarşısını kifayət qədər almadığını bildirmişdi. Bu pozuntu təsdiqlənərsə, Temu illik qlobal dövriyyəsinin 6%-dək məbləğində cərimə ilə üzləşə bilər.

Temu has closed more than 16,000 retailers
Temu has expanded its intellectual property protection program to include 15,000 brands, a three-fold increase from the previous year.
According to the company’s 2026 Intellectual Property Protection Report, more than 40% of new sellers who tried to join the platform last year were rejected for failing to pass identity verification. In addition, more than 16,000 seller stores were closed for repeated intellectual property violations.
Temu says that products posted on the platform are automatically checked against a database of millions of images and keywords, both before and after publication. The goal is to detect counterfeit products and copyright-infringing ads in a timely manner.
The update comes as Temu faces increasing regulatory pressure in Europe. In July 2025, the European Commission said that the company was not doing enough to prevent illegal products on its platform under the Digital Services Act (DSA). If this violation is confirmed, Temu could face a fine of up to 6% of its annual global turnover.