Meta Reddit-ə rəqib olacaq yeni platformasını təqdim etdi
Meta “Forum” adlı yeni müstəqil platformasını istifadəyə verib. Şirkətin Facebook qrupları üçün hazırladığı yeni tətbiqin əsas məqsədinin Reddit-ə rəqib olmaq olduğu bildirilir.
“Forum” istifadəçilərə mövcud Facebook hesabları ilə daxil olmağa imkan yaradır. Platformaya giriş zamanı istifadəçinin qrupları, profili və əvvəlki fəaliyyəti avtomatik şəkildə tətbiqə köçürülür. Burada da Facebook-da olduğu kimi ləqəblərlə paylaşım etmək mümkündür.
Meta yeni platformanı “daha dərin müzakirələr və real cavablar üçün yaradılmış xüsusi məkan” kimi təqdim edir. Tətbiqdə süni intellekt dəstəyi ilə işləyən “Sor” bölməsi yer alır. Bu funksiya müxtəlif qruplardakı müzakirələri analiz edərək istifadəçilərin suallarına cavab verir. Bundan əlavə, qrup administratorları üçün kontent moderasiyasını asanlaşdıran AI köməkçisi də tətbiqə inteqrasiya olunub.
Şirkət bildirib ki, “Forum” üzərində edilən paylaşımlar Facebook qruplarında da görünməyə davam edəcək və qruplar əsas platformada fəaliyyətini saxlayacaq.
Qeyd edək ki, “Forum” Meta-nın son həftələrdə təqdim etdiyi ikinci yeni tətbiqdir. Şirkət bundan əvvəl “Instants” adlı yeni foto paylaşım tətbiqini istifadəyə vermişdi.
“The Wall Street Journal”ın məlumatına görə, Meta CEO-su Mark Zukerberq əməkdaşlarla görüşündə süni intellektin yaratdığı məhsuldarlıq hesabına daha çox tətbiq hazırlamaq istədiklərini bildirib. Onun sözlərinə görə, şirkət gələcəkdə onlarla yeni tətbiq üzərində işləyə bilər.

Meta has launched a new independent platform called “Forum”. The company’s new application for Facebook groups is said to be a competitor to Reddit.
“Forum” allows users to log in with their existing Facebook accounts. When logging in to the platform, the user’s groups, profile and previous activity are automatically transferred to the application. Here, it is also possible to share with nicknames, just like on Facebook.
Meta presents the new platform as “a special space created for deeper discussions and real answers”. The application includes an “Ask” section powered by artificial intelligence. This function analyzes discussions in various groups and answers users’ questions. In addition, an AI assistant has been integrated into the application, which facilitates content moderation for group administrators.
The company said that posts made on “Forum” will continue to appear in Facebook groups, and the groups will continue to operate on the main platform.
Note that “Forum” is the second new application introduced by Meta in recent weeks. The company previously launched a new photo sharing application called “Instants”.
According to The Wall Street Journal, Meta CEO Mark Zuckerberg told employees in a meeting that they want to build more apps using the productivity gains brought by artificial intelligence. He said the company could be working on dozens of new apps in the future.