İlon Maska məxsus peyk internet xidməti Starlink 25 may 2026-cı ildən etibarən rəsmi olaraq Qırğızıstanda fəaliyyətə başlayıb. Ölkədə xidmətin tərəfdaşı olan “Elkat” şirkəti layihənin artıq aktiv mərhələyə keçdiyini açıqlayıb. Starlink-in rəsmi saytında da Qırğızıstan xidmətin əlçatan olduğu ölkələr siyahısına əlavə edilib.
Məlumata görə, fərdi istifadəçilər üçün aylıq abunə qiyməti 10 min somdan başlayır. “Starlink Mini” avadanlıq dəstinin qiyməti isə 36 min som təşkil edir.
Qeyd edək ki, Starlink 2026-cı ilin fevralında Tacikistanda, 2025-ci ildə isə Qazaxıstan və Azərbaycanda istifadəyə verilmişdi.

Elon Musk's satellite internet service Starlink officially launched in Kyrgyzstan on May 25, 2026. Elkat, the service's partner in the country, announced that the project has already entered the active phase. Kyrgyzstan has also been added to the list of countries where the service is available on Starlink's official website.
According to the information, the monthly subscription price for individual users starts at 10 thousand soms. The price of the Starlink Mini equipment set is 36 thousand soms.
Note that Starlink was launched in Tajikistan in February 2026, and in Kazakhstan and Azerbaijan in 2025.