Tramp Sİ əvəzinə səhvən suşi restoranına milyon DOLLARLAR İNVESTİSİYA EDİB
ABŞ prezidenti Donald Tramp süni intellekt şirkətinə yatırım etmək istəyərkən səhvən suşi restoranları şəbəkəsinə milyonlarla dollar investisiya edib.
Məlumata görə, Tramp ABŞ-da fəaliyyət göstərən “Kura Sushi USA” şirkətinin səhmlərinə 1–5 milyon dollar arasında yatırım edib. Şirkət ölkə üzrə 91 restoran idarə edir.
Sosial şəbəkələrdə istifadəçilər hesab edir ki, Tramp və ya komandası “Kura” brendini süni intellekt bumundan qazanan Yaponiyanın “Fujikura” texnologiya şirkəti ilə səhv salıb. “Fujikura” hazırda AI infrastrukturu üçün avadanlıq istehsal edən sürətlə böyüyən şirkətlərdən biridir.
Qeyd olunur ki, Tramp son dövrlər Nvidia, Apple və Dell kimi texnologiya nəhənglərinin səhmlərini aktiv şəkildə alırdı. Bu səbəbdən AI sektoruna yatırım məntiqli görünsə də, suşi restoranlarına investisiya sosial mediada istehza ilə qarşılanıb.
Hadisədən sonra “Kura Sushi” şirkətinin səhmləri 5,4% bahalaşıb. “Fujikura” səhmləri isə son həftədə 45%-dən çox ucuzlaşıb.

Trump mistakenly invested millions in a sushi restaurant instead of AI
US President Donald Trump mistakenly invested millions of dollars in a sushi restaurant chain while trying to invest in an artificial intelligence company.
According to reports, Trump invested between $1 and $5 million in shares of Kura Sushi USA, a company operating in the US. The company operates 91 restaurants across the country.
Social media users believe that Trump or his team mistook the Kura brand for Fujikura, a Japanese technology company that has profited from the artificial intelligence boom. Fujikura is currently one of the fastest-growing companies producing equipment for AI infrastructure.
It is noted that Trump has been actively buying shares of technology giants such as Nvidia, Apple and Dell in recent times. Therefore, although investing in the AI ​​sector seems logical, investing in sushi restaurants has been met with ridicule on social media.
After the incident, shares of Kura Sushi increased by 5.4%. Fujikura shares have fallen by more than 45% in the past week.
The Trump administration has not yet made an official statement on whether the investment was a mistake.