ABŞ-ın texnologiya nəhəngi Cisco İsrail mənşəli kibertəhlükəsizlik startapı Astrix Security şirkətini təxminən 400 milyon ABŞ dollarına satın aldığını açıqlayıb.
Şirkətin bildirdiyinə görə, Astrix-in texnologiyası Cisco-nun bir sıra məhsullarına inteqrasiya olunacaq. Bunlara Cisco Identity Intelligence, Duo, Secure Access və Splunk daxildir.
Bu satınalma şirkətlərin süni intellekt agentləri və avtomatlaşdırılmış sistemlərdən daha çox istifadə etdiyi bir dövrdə baş verir. Belə sistemlər API açarları və servis hesabları kimi “insan olmayan identifikasiyalar”a əsaslanır və bu sahədə təhlükəsizlik getdikcə daha kritik əhəmiyyət qazanır.
Astrix Security 2021-ci ildə Alon Jackson və Idan Gour tərəfindən təsis edilib. Şirkət indiyədək ümumilikdə 85 milyon dollar investisiya cəlb edib. 2024-cü ilin dekabrında keçirilən B seriyalı maliyyələşdirmə mərhələsində isə 45 milyon dollar toplanıb. Bu mərhələyə Menlo Ventures, Workday Ventures, Bessemer Venture Partners, CRV və F2 Venture Capital kimi investorlar dəstək verib.

US technology giant Cisco has announced the acquisition of Israeli cybersecurity startup Astrix Security for approximately $400 million.
The company said Astrix’s technology will be integrated into a number of Cisco products, including Cisco Identity Intelligence, Duo, Secure Access and Splunk.
The acquisition comes at a time when companies are increasingly using artificial intelligence agents and automated systems. Such systems rely on “non-human identities” such as API keys and service accounts, and security in this area is becoming increasingly critical.
Astrix Security was founded in 2021 by Alon Jackson and Idan Gour. The company has raised a total of $85 million in investment so far. It raised $45 million in a Series B funding round in December 2024. This round was supported by investors such as Menlo Ventures, Workday Ventures, Bessemer Venture Partners, CRV and F2 Venture Capital.