Daxili İşlər Orqanlarında süni zəka texnologiyalarının tətbiqi üçün 4 milyon manatlıq vəsait ayrılacaq
20 Oktyabr 2025 13:51
334 baxış
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İnformasiya-Kommunikasiya İdarəsi “İktex” MMC ilə 4 milyon manatlıq müqavilə imzalayıb. Müqaviləyə əsasən, nazirlikdə süni zəka texnologiyalarının tətbiqi xidmətləri satın alınacaq. Sazişin ümumi dəyəri 3 995 244 AZN təşkil edir.
Layihə çərçivəsində analitik hesabatların hazırlanması, metodoloji baza və tövsiyələrin sənədləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Xidmətlər həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə elmi-məsləhət dəstəyi təmin edərək, Daxili İşlər Orqanlarında süni zəka strategiyasının hazırlanması və icrasına dəstək verəcək. Layihəyə tanınmış alimlər, sahə üzrə professorlar və təcrübəli texnoloji ekspertlər cəlb olunacaq.
Qeyd edək ki, elan olunan tenderin ehtimal olunan qiyməti 6 658 740 manat idi və müqavilə təxminən iki dəfə ucuz qiymətə bağlanıb.

4 million manats will be spent on the implementation of Artificial Intelligence technologies in internal affairs bodies
20 October 2025 13:51
310 views
The Main Information and Communication Department of the Ministry of Internal Affairs has signed a contract with “İktex” LLC for 4 million manats. According to the contract, the ministry will purchase services for the application of artificial intelligence technologies. The total cost of the agreement is 3,995,244 AZN.
The project includes the preparation of analytical reports, documentation of methodological bases and recommendations. The services will provide scientific and advisory support at both the local and international levels, supporting the preparation and implementation of an artificial intelligence strategy in the Internal Affairs Bodies. Renowned scientists, professors in the field and experienced technological experts will be involved in the project.
It should be noted that the estimated price of the announced tender was 6,658,740 manats, and the contract was concluded at a price almost twice as low.