12 Dekabr 2025 11:21
Disney şirkəti yeni lisenziya razılaşması çərçivəsində OpenAI-a səhm qarşılığında 1 milyard dollar dəyərində investisiya etdiyini açıqlayıb.
İmzalanan bu strateji müqaviləyə əsasən, Disney korporativ səviyyədə ChatGPT də daxil olmaqla, OpenAI-ın bir çox alətindən limitsiz istifadə hüququ qazanır. Bunun qarşılığında isə OpenAI-ın video yaratma tətbiqi olan Sora istifadəçiləri gələn ildən etibarən Disney-ə məxsus personajları öz məzmunlarında qanuni şəkildə istifadə edə biləcəklər.
Üç ili əhatə edən bu lisenziya müqaviləsinə təxminən 200 klassik Disney personajı, eləcə də Marvel, Star Wars və Pixar-ın məşhur qəhrəmanları daxildir.
Qeyd edək ki, lisenziyasız süni intellekt məzmunları son vaxtlar Disney üçün ciddi problemə çevrilmişdi. Şirkət bundan əvvəl Midjourney platformasını məhkəməyə vermiş, Character AI xidmətinə isə rəsmi xəbərdarlıq göndərmişdi. Hətta cəmi iki gün əvvəl Google şirkətinə də xəbərdarlıq məktubu ünvanlanmış, texnologiya nəhəngi Disney-in müəllif hüquqları ilə qorunan əsərlərini süni intellektin təlimində icazəsiz istifadə etməkdə günahlandırılmışdı.

Disney invests $1 billion in OpenAI
Disney has officially announced a $1 billion investment in OpenAI in exchange for shares as part of a new licensing agreement.
Under this strategic deal, Disney gains unlimited corporate-level access to many of OpenAI’s tools, including ChatGPT. In return, users of OpenAI’s video-generation platform, Sora, will legally be able to use Disney-owned characters in their content starting next year.
The three-year licensing agreement covers approximately 200 classic Disney characters, as well as popular heroes from Marvel, Star Wars, and Pixar.
It’s worth noting that unlicensed AI-generated content has become a growing issue for Disney. The company had previously sued Midjourney, issued an official warning to Character AI, and just two days ago sent a notice to Google, accusing the tech giant of using Disney’s copyrighted works in AI training without permission.