2024-cü ilin I rübü üzrə Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) ən çox “Microsoft”un səhmlərinə sahib olub.
Fond ötən ilin sonu ilə müqayisədə bu ilin ilk rübündə texnologiya korporasiyasındakı səhm portfelini 12,8% artıraraq 438 mln. dollardan 494 mln. dollara çatdırıb.
Fond “Microsoft”un əksinə, “Apple” üzrə səhm portfelini 77 mln. dollar və ya 15,5% azaldaraq 419 mln. dollara endirib. Ötən ilin sonunda bu rəqəm 496 mln. dollar təşkil edib. Bu nəticələrlə "Apple" ARNDF-in TOP-5-liyində ikinci pilləyə enib.
ARDNF ilk rübdə “NVIDIA”nın səhmlərinə yatırımları 169 mln. dollar artırıb. Fondun “NVIDIA” üzrə səhm portfelinin dəyəri 202 mln. dollardan 371 mln. dollara yüksəlib. ARDNF həmçinin, “Amazon” üzrə səhm portfelinin həcmini 233 mln. dollardan 279 milyon dollara çatdırıb.
Ötən ilin sonu ilə müqayisədə bu ilin ilk rübdə “Alfabet” (Google) ARDNF-in TOP-5-yinə düşə bilməyib. Ötən ilin sonunda Fond “Alfabet”in 258 mln. dollar həcmində səhminə sahib olub.
Əvəzində Fond Mark Zukerberqin “Meta platforms”ına 179 milyon dollar həcmdə investisiya edib. Sözügedən İT nəhənglərinin ARDNF-nin kotirovka olunan səhm portfelindəki payı müvafiq olaraq 4,0%, 3,4%, 3,0%, 2,3% və 1,4% təşkil edib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin ilk rübündə səhm portfelinə daxil olan TOP-5 şirkət üzrə ümumi yatırımların həcmi 1 mlrd. 742 mln. dollar təşkil edib ki, bu da ötən ilin sonu ilə müqayisədə 7% çoxdur. Ötən il bu rəqəm 1 milyard 627 milyon dollar təşkil edib.

In the first quarter of 2024, the State Oil Fund of Azerbaijan (SOF) owned the most shares of Microsoft.
Compared to the end of last year, the fund increased its share portfolio in the technology corporation by 12.8% to 438 million in the first quarter of this year. 494 million dollars. delivered to the dollar.
In contrast to Microsoft, the fund has invested 77 mln. in Apple's share portfolio. dollars or 15.5% decrease to 419 mln. reduced to dollars. At the end of last year, this figure was 496 mln. dollars. With these results, "Apple" dropped to the second place in the TOP-5 of ARNDF.
SOFAZ invested 169 mln. in the shares of "NVIDIA" in the first quarter. dollar increased. The value of the Fund's stock portfolio for "NVIDIA" is 202 mln. 371 million dollars. increased to dollars. SOFAZ also increased the size of the Amazon stock portfolio by 233 mln. from USD to USD 279 million.
Compared to the end of last year, in the first quarter of this year, "Alfabet" (Google) could not enter the TOP-5 of SOFAZ. At the end of last year, Fund "Alfabet" received 258 mln. had shares in the amount of dollars.
Instead, the Fund invested $179 million in Mark Zuckerberg's Meta platforms. The share of the aforementioned IT giants in the quoted stock portfolio of SOFAZ was 4.0%, 3.4%, 3.0%, 2.3% and 1.4%, respectively.
It should be noted that in the first quarter of 2024, the total investment volume of the TOP-5 companies included in the stock portfolio is 1 billion. 742 mln. dollar, which is 7% more than the end of last year. Last year, this figure was 1 billion 627 million dollars.