DTX və XRİTDX Kritik İnformasiya İnfrastrukturunun Təhlükəsizliyi üzrə Birgə Komissiya Yaratdı
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə əlaqədar komissiya yaradılmışdır.
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının qanunları, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanları, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarlarından irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə kompleks tədbirlər davam etdirilir.
Müvafiq normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğun olaraq, dövlət qurumları tərəfindən kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinə dair ümumi və xüsusi qaydalara riayət olunması vəziyyətinin yoxlanılmasının sistemli, vaxtında və fasiləsiz təşkili üzrə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) aidiyyəti əməkdaşlarından ibarət birgə komissiya yaradılmışdır.
Komissiyanın aşkarlayacağı çatışmazlıqların doğura biləcəyi dövlət və ictimai təhlükəsizlik təhdidləri nəzərə alınaraq, onların aradan qaldırılması üçün kritik informasiya infrastrukturu subyektlərinin görəcəyi tədbirlərin qiymətləndirilməsi aparılacaqdır.
Komissiya, həmçinin görülmüş işlərin nəticələri ilə bağlı dövri hesabat və məlumatlar hazırlayacaq, kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin təhlükəsizliyinin pozulmasına səbəb ola bilən hallar müəyyən edildikdə, təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi barədə məsələ qaldırılacaqdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 aprel 2021-ci il tarixli 1315 nömrəli Fərmanına əsasən, kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, o cümlədən kibertəhdidlərə qarşı mübarizə sahəsində səlahiyyətli orqanın funksiyalarını DTX, dövlət orqanlarına, dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslərə, dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərə münasibətdə isə DTX həmin funksiyaları XRİTDX ilə birgə həyata keçirir.

The State Security Service and the Ministry of Information and Communications Technology of the Republic of Azerbaijan Created a Joint Commission on the Security of Critical Information Infrastructure
21 July 2025 18:52
228 views
A commission has been established to ensure the security of critical information infrastructure.
Comprehensive measures are being taken to ensure the security of critical information infrastructure in order to implement the tasks arising from the laws of the Republic of Azerbaijan, decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, and decisions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
In accordance with the requirements of relevant regulatory legal acts, a joint commission consisting of relevant employees of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan (SSS) and the State Service for Special Communications and Information Security (SSSIS) has been established to systematically, timely and continuously organize the verification of compliance with general and special rules on the security of critical information infrastructure by state agencies.
Taking into account the threats to state and public security that the shortcomings identified by the commission may cause, an assessment of the measures to be taken by critical information infrastructure entities to eliminate them will be carried out.
The commission will also prepare periodic reports and information on the results of the work done, and if circumstances are identified that may lead to a violation of the security of critical information infrastructure facilities, the issue of taking urgent measures will be raised.
According to Decree No. 1315 of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 17, 2021, the State Security Service performs the functions of the authorized body in the field of ensuring the security of critical information infrastructure, including combating cyber threats, and in relation to state bodies, public legal entities established on behalf of the state, and legal entities owned by the state, the State Security Service performs these functions jointly with the State Security Service.