Dünyada İlk: Süni İntellekt Botu Hökumət İşlərini İdarə Edəcək
Albaniya hökuməti dünyada bənzəri olmayan addım ataraq süni intellekt botunu nazirlərdən ibarət kabinetinə daxil etdi. Albanca “günəş” mənasını verən “Diella” botu, dövlət işlərini idarə etmək və şirkətlərlə müqavilələr aparmaqla məsuldur.
Baş nazir Edi Rama Diella-nı “fiziki varlığı olmayan, lakin rəqəmsal olaraq süni intellekt tərəfindən yaradılmış ilk nazir” olaraq təqdim etdi. Rama’ya görə bu addım ölkənin ən böyük struktur problemi olan korrupsiyanı kökündən aradan qaldırmağa kömək edəcək.
Albaniya uzun illərdir ki, rüşvət və çirkli pulların yuyulması qalmaqalları ilə tanınır. Narkotik və silah qaçaqçılığından əldə edilən gəlirlər siyasətə də sirayət etdiyi iddiaları, ölkənin Avropa İttifaqına üzvlük prosesini çətinləşdirir.
Rama 2030-cu ilə qədər AB üzvü olmağı hədəfləsə də, mütəxəssislərə görə bu, korrupsiya probleminə davamlı həll tapılmadan real deyil. Bu nöqtədə Diella insan amilini aradan qaldıraraq rüşvət və maraq əlaqələrini sıradan çıxarmağı hədəfləyir. Baş nazirin sözlərinə görə gələcəkdə Albaniyada ihalələr “%100 korrupsiyadan azad” olacaq.

The Albanian government has taken an unprecedented step by including an artificial intelligence bot in its cabinet of ministers. The bot, named Diella, which means “sun” in Albanian, is responsible for managing government operations and handling contracts with companies.
Prime Minister Edi Rama introduced Diella as “the first minister with no physical existence, created entirely digitally by artificial intelligence.” According to Rama, this move aims to address one of the country’s biggest structural problems: corruption.
Albania has long been known for scandals involving bribery and money laundering. Allegations suggest that revenues from drug and illegal arms trafficking have infiltrated politics, complicating the country’s path toward European Union membership.
Although Rama aims for EU membership by 2030, experts argue that this goal is unrealistic without a permanent solution to corruption. Here, Diella steps in to eliminate the human factor, removing opportunities for bribery and conflicts of interest. According to the Prime Minister, future tenders in Albania will be “100% corruption-free.”