EdTech startapı "Google"a qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb
Chegg-in iddiasına görə, Google-un süni intellekt tərəfindən yaradılan axtarış nəticələri şirkətin veb saytına daxil olan istifadəçi sayını azaldıb və nəticədə gəlirləri düşüb.
İddia ABŞ-ın Kolumbiya Dairəsi Məhkəməsində qaldırılıb. Chegg, Google-u ədalətsiz rəqabət aparmaqda və haqsız qazanc əldə etməkdə ittiham edir. Şirkət bildirir ki, Google digər şirkətləri məcbur edir ki, məzmunlarını axtarış sisteminə daxil etsinlər. Lakin istifadəçilər Google-un təqdim etdiyi xülasələri oxuduqları üçün məzmunun orijinal mənbəyinə – məsələn, Chegg-in saytına daxil olmurlar. Nəticədə, Google başqalarının məzmunundan istifadə edərək öz süni intellekt əsaslı xidmətlərini inkişaf etdirir və bundan qazanc əldə edir, lakin mənbə saytların trafiki və gəliri azalır.
Chegg məhkəmədən Google-un bu təcrübəsinə son qoyulmasını və şirkətə dəymiş zərərin ödənilməsini tələb edir.
Bu problem təkcə Chegg-ə aid deyil. Daha əvvəl də bir çox xəbər saytı Google-un süni intellekt xülasələrinin onların trafikinə mənfi təsir etdiyini bildiriblər. Onların iddiasına görə, Google veb saytların məzmununu götürərək öz süni intellekt xülasələrində istifadə edir. Belə olduqda, istifadəçilər artıq mənbə saytlara daxil olmaq ehtiyacı hiss etmirlər, çünki Google onlara lazımi informasiyanı birbaşa təqdim edir.
Bu məsələ yalnız Chegg-ə aid deyil. Daha əvvəl də bir çox xəbər saytları Google-un süni intellekt xülasələrinin onların trafikinə mənfi təsir etdiyini bildiriblər. Onların iddiasına görə, Google veb saytların məzmununu götürərək öz süni intellekt xülasələrində istifadə edir. Belə olduqda, istifadəçilər artıq mənbə saytlara daxil olmaq ehtiyacı hiss etmir, çünki Google onlara lazımi informasiyanı birbaşa təqdim edir.

25 February 2025 13:23
According to Chegg, Google's AI-generated search results have reduced the number of visitors to the company's website, leading to a decline in revenue.
The lawsuit has been filed in the U.S. District Court for the District of Columbia. Chegg accuses Google of engaging in unfair competition and unjustly profiting from others' content. The company claims that Google forces other companies to make their content available for inclusion in its search system. However, since users read Google's AI-generated summaries, they do not visit the original sources, such as Chegg’s website. As a result, Google leverages others' content to enhance its AI-driven services and generate profit, while the source websites experience a drop in traffic and revenue.
Chegg is demanding that the court put an end to Google's practices and compensate the company for its losses.
This issue is not unique to Chegg. Several news websites have also claimed that Google’s AI summaries negatively impact their traffic. According to them, Google extracts content from various websites and presents it directly in its AI-generated summaries. Consequently, users no longer feel the need to visit the original sources, as Google provides the necessary information upfront.