ElevenLabs 11 milyard dollar dəyərləndirmə ilə yeni investisiya cəlb etməyi planlaşdırır
Süni intellekt əsasında səs texnologiyaları hazırlayan ElevenLabs yeni maliyyələşmə raundu üzrə danışıqlar aparır. Financial Times-ın mənbələrə istinadən yazdığına görə, bu raund çərçivəsində şirkətin bazar dəyəri 11 milyard dollara çata və “yüz milyonlarla dollar” investisiya cəlb oluna bilər.
Belə bir razılaşma ElevenLabs-ı Böyük Britaniyanın ən bahalı süni intellekt startapına çevirə bilər. Bu halda şirkət hazırda təxminən 8 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilən, avtonom idarəetmə texnologiyaları üzərində çalışan Wayve-i də geridə qoyacaq. Qeyd olunur ki, 2025-ci ilin payızında ElevenLabs-ın dəyəri ikinci dərəcəli səhm satışı zamanı 6,6 milyard dollar olaraq qiymətləndirilib.
ElevenLabs süni intellekt vasitəsilə realistik səslərin yaradılması ilə məşğuldur. Platforma mətnin səsə çevrilməsi, çoxdilli dublyaj və müştəri dəstəyi kimi sahələrdə istifadə olunur. Şirkət 2025-ci ildə 330 milyon dollar həcmində illik davamlı gəlirə (ARR) çatıb.
Startap 2022-ci ildə Londonda polyak sahibkarlar Mati Staniszevski və Petr Dobkovski tərəfindən təsis edilib. 2025-ci ilin yanvarında ElevenLabs 3,3 milyard dollar dəyər ilə 180 milyon dollar investisiya cəlb etmişdi.

ElevenLabs plans to raise new investment at $11 billion valuation
ElevenLabs, which develops voice technologies based on artificial intelligence, is in talks for a new round of financing. According to the Financial Times, citing sources, the round could value the company at $11 billion and attract “hundreds of millions of dollars” in investment.
Such a deal could make ElevenLabs the most valuable AI startup in the UK. In this case, the company would also surpass Wayve, which is currently valued at about $8 billion and is working on autonomous driving technologies. It is noted that in the fall of 2025, ElevenLabs was valued at $6.6 billion during a secondary share sale.
ElevenLabs is engaged in creating realistic voices using artificial intelligence. The platform is used in areas such as text-to-speech, multilingual dubbing and customer support. The company reached $330 million in annual recurring revenue (ARR) in 2025.
The startup was founded in London in 2022 by Polish entrepreneurs Mati Staniszewski and Petr Dobkowski. In January 2025, ElevenLabs had raised $180 million in investment at a valuation of $3.3 billion.