Getir CEO-su vəzifəsindən azad edilib
Geçən il Nazım Salurdan CEO vəzifəsini alan Batuhan Gültakan, bugün heç bir səbəb göstərilmədən vəzifəsindən xaric edilib.
Getir qurucusu Nazım Salur ilə şirkətin ən böyük yatırımcısı Mubadala arasında gərginlik artarkən, 2022-ci ildən bəri Getir Türkiyenin CEO-su olan Batuhan Gültakan, vəzifəsindən alınması ilə bağlı açıqlama verib.
Reutars-a danışan Gültakan, "Keçən həftə Getir qurucusu Nazım Salurun oğullarından ibarət olan Türkiyə İdarə Heyəti, heç bir səbəb göstərmədən mənim vəzifəmə son verdi. Mən özüm ayrılmadım," deyib.
Mənbələrdən alınan məlumatlara görə, Abu Dabi mərkəzli Mubadala, Batuhan Gültakanın yenidən CEO vəzifəsini alması üçün dəstəyini bildirir.
Nə olmuşdu?
Getir Mubadala ilə münasibətləri gərginləşdiyinə dair iddiaların artdığı keçən ilin iyun ayında, əməliyyatlarını iki ayrı rəhbərlik və qrup altında ayırma qərarını vermişdi.
Hissədarların təsdiqi ilə qəbul edilən qərara əsasən, şirkətin ən böyük yatırımcısı olan Mubadala, 250 milyon dollar əlavə yatırım ilə Getirin yemək və market çatdırılma xidmətlərini öz altına alacaqdı.
Yenidən qurulma planı çərçivəsində, Nazım Salur və digər Getir qurucuları n11, GetirBiTaksi, GetirAraç, Getirİş və maliyyə məhsullarının rəhbərliyini üzərlərinə götürəcəkdilər.
Lakin, Nazım Salur keçən həftə X platformasında paylaşım edərək, Mubadalanın Getirin sahibliyi ilə bağlı edilən razılaşmanı qanunsuz olaraq ləğv etməyə çalışdığını iddia edib.
Salur, "BƏƏ dövlət fondu Mubadala, Getiri iki hissəyə bölmək üçün etdiyimiz razılaşmanı qanunsuz olaraq ləğv edir və bizim hüquqlarımıza sahib olmaq istəyir. Birdən-birə rəhbərlik etməli olduğumuz şirkətlər dəyər qazandı," deyib.
Salur, bu məsələyə görə hüquqi prosesin başladığını bildirərkən, Mubadala açıqlamasında Getirin qurucu heyətinin imzaladığı müqavilə şərtlərini yerinə yetirməkdə qeyri-kafi olduğunu vurğulamışdı.
Bağımsız üzvlərin də alternativ planı dəstəklədiklərini qeyd edən Mubadala, yeni planı gələcək həftələrdə Getirin hissədarlarına təqdim etməyi planlaşdırdıqlarını bildirmişdi.
2024-cü ilin sentyabrında Mubadala, Getirin nəzarətini ələ keçirmək üçün müraciət etmişdi və həmin Fövqəladə Ümumi Yığıncaq toplantısı Getirin mərkəzi olan Hollandada keçirilmişdi. Toplantının nəticələri isə hələ ki, ictimaiyyətlə paylaşılmayıb.

03 February 2025 21:25
Batuhan Gültakan, who took over as CEO from Nazım Salur last year, was dismissed from his position today without giving any reason.
As tensions between Getir founder Nazım Salur and the company's largest investor Mubadala escalated, Batuhan Gültakan, who has been CEO of Getir Türkiye since 2022, made a statement regarding his dismissal.
Speaking to Reuters, Gültakan said, "Last week, the Turkish Board of Directors, which consists of the sons of Getir founder Nazım Salur, terminated my position without giving any reason. I did not leave myself," he said.
According to sources, Abu Dhabi-based Mubadala is supporting Batuhan Gültakan in taking over as CEO again.
What happened?
Getir decided to separate its operations under two separate management and groups in June last year, amid growing allegations that its relationship with Mubadala was strained.
Under the resolution, approved by shareholders, Mubadala, the company’s largest investor, would acquire Getir’s food and grocery delivery services with an additional investment of $250 million.
As part of the restructuring plan, Nazim Salur and other Getir founders would take over the management of n11, GetirBiTaksi, GetirAraç, Getirİş and financial products.
However, Nazim Salur posted on the X platform last week, claiming that Mubadala was illegally trying to terminate the agreement regarding the ownership of Getir.
“The UAE state fund Mubadala is illegally terminating the agreement we made to split Getir into two and wants to own our rights. Suddenly, the companies we were supposed to lead have gained value,” Salur said.
While Salur said that legal proceedings had been initiated over the issue, Mubadala had stressed in a statement that Getir was insufficient to fulfill the terms of the agreement signed by the founding team.
Mubadala, which noted that independent members also supported the alternative plan, said it planned to present the new plan to Getir shareholders in the coming weeks.
In September 2024, Mubadala applied to take control of Getir, and that Extraordinary General Meeting was held in Getir's headquarters in the Netherlands. The results of the meeting have not yet been shared with the public.