Sinqapurda yerləşən vençur kapital (VC) fondu Golden Gate Ventures Qətər investorlarının 20 milyon dollarlıq investisiyaları ilə ilk 100 milyon dollarlıq MENA fondunu açdı. Fond MENA bölgəsinə daxil olmağı planlaşdırır.
"Golden Gate Ventures"dən verilən açıqlamaya görə, fondun aparıcı investorları arasında Al Khor Holding, Al Attiya Group və Şeyx Jassim Bin Jabor Al Thani var.
Bu, Qətər daxilində yaradılan və idarə olunan ilk beynəlxalq VC fondudur.
O, alternativ enerji, yaşıl texnologiya, biznesdən biznesə (B2B) süni intellekt (AI) və enerji ilə əlaqəli dərin texnologiya kimi sektorlarda startapların güclənməsinə diqqət yetirəcək. Fondun əhatə edəcəyi digər sektorlara fintech, sağlamlıq texnologiyaları və edtech daxildir.
“Biz sahibkarları dəstəkləmək, istedadları cəlb etmək, iş yerləri yaratmaq və birbaşa xarici sərmayələri cəlb etmək məqsədi daşıyırıq” deyə, fondun Qətər iqtisadiyyatına faydaları üzrə Golden Gate Ventures şirkətinin baş məsləhətçisi Hussain Abdulla bildirib.
MENA varlığını gücləndirmək və Qətər əlaqələrini dərinləşdirmək planları fonunda, Golden Gate Ventures-in tərəfdaşı Maykl Lints Qətərə köçüb.
Əl Khor Holdinqin nümayəndəsi bildirib ki, fond Qətərin sosial-iqtisadi mənzərəsi üçün nəzərəçarpacaq faydalar verəcək. “İnnovativ həllərin ortaya çıxmasını asanlaşdırmaqla, məşğulluq imkanları yaratmaqla və milli inkişaf gündəmini dəstəkləməklə, biz Qətərin 2030-cu ilədək vizyonunun həyata keçirilməsinə töhfə veririk”.

Golden Gate Ventures has established a 100 million fund for the MENA region
Singapore-based venture capital (VC) fund Golden Gate Ventures has launched its first $100 million MENA fund with a $20 million investment from Qatari investors. The fund plans to enter the MENA region.
According to a statement from Golden Gate Ventures, the fund's leading investors include Al Khor Holding, Al Attiya Group and Sheikh Jassim Bin Jabor Al Thani.
It is the first international VC fund to be established and managed within Qatar.
It will focus on empowering startups in sectors such as alternative energy, green technology, business-to-business (B2B) artificial intelligence (AI), and energy-related deep technology. Other sectors to be covered by the fund include fintech, health technologies and edtech.
"We aim to support entrepreneurs, attract talent, create jobs and attract foreign direct investment," said Hussain Abdulla, senior adviser at Golden Gate Ventures on the fund's benefits to the Qatari economy.
Amid plans to strengthen its MENA presence and deepen Qatari ties, Golden Gate Ventures partner Michael Lintz has moved to Qatar.
A representative of Al Khor Holding said that the fund will provide significant benefits for Qatar's socio-economic landscape. "By facilitating the emergence of innovative solutions, creating employment opportunities and supporting the national development agenda, we contribute to the realization of Qatar's vision for 2030."