Dünyanın ən böyük axtarış sistemi olan Amerika mərkəzli Google-un süni intellekt şirkəti Anthropic-ə 2 milyard dollara qədər sərmayə qoyacağı bildirilib.
Google rəsmisi şirkətin daha əvvəl OpenAI-ın rəqibinə 500 milyon dollar sərmayə qoyduğunu və zaman keçdikcə daha 1,5 milyard dollar sərmayə qoymaq üçün şirkətlə razılığa gəldiklərini qeyd edib. Google daha əvvəl də Anthropic-ə sərmayə qoymuşdu. Bu investisiyanın artırılmasının əsas səbəbi kimi şirkətin süni intellektdə Microsoft ilə rəqabət apara bilməsi göstərilir.
Amazon keçən ay süni intellekt sahəsində artan internet rəqibləri ilə rəqabət aparmaq üçün Anthropic-ə 4 milyard dollara qədər sərmayə qoyacağını açıqlamışdı. Keçmiş OpenAI rəhbərləri tərəfindən qurulan Anthropic OpenAI ilə rəqabət aparmaq və texnologiya sənayesində lider olmaq üçün lazım olan sərmayəni əldə etməyə çalışaraq sənaye liderliyini ələ keçirmək istəyir.

Google will invest $2 billion in Anthropic
The world's largest search engine, the American-based Google, will invest up to 2 billion dollars in the artificial intelligence company Anthropic.
A Google official noted that the company had previously invested $500 million in OpenAI's rival and had agreed to invest another $1.5 billion over time. Google has previously invested in Anthropic. The main reason for increasing this investment is that the company can compete with Microsoft in artificial intelligence.
Amazon announced last month that it would invest up to $4 billion in Anthropic to compete with rising Internet rivals in artificial intelligence. Founded by former OpenAI executives, Anthropic wants to compete with OpenAI and take the industry lead by trying to get the investment needed to become a leader in the technology industry.