Google İtaliyadakı vergi iddiasını həll etmək üçün 326 milyon avro ödəyəcək
İtaliya hökuməti ilə Google arasında aparılan danışıqlar nəticəsində texnologiya nəhəngi 326 milyon avro ödəməyə razılaşıb. Bu məbləğ şirkətin 2015–2019-cu illərdə ödənilməmiş vergilər və cərimələrlə bağlı açılan iddianın geri götürülməsi üçün müəyyən edilib.
İtaliya Gəlir İdarəsi keçən il Google-a qarşı 1 milyard avroluq vergi borcu və cərimələr səbəbilə məhkəmə iddiası qaldırmışdı. 2024-cü ilin iyununda Milan prokurorları Google-ın ölkədə əldə etdiyi gəlirlər üzrə düzgün vergi hesabatı vermədiyini bildirmiş və bu iddialarını şirkətin İtaliyadakı rəqəmsal infrastrukturuna əsaslandırmışdı. Soruşturmanın 2022-ci ilin dekabr ayında başladığı açıqlanmışdı.
Prokurorluğun verdiyi məlumata görə, əldə edilən 326 milyon avroluq razılaşma cərimələr, faizlər və digər hüquqi xərcləri əhatə edir.
Google-un sözçüsü iddialarla bağlı açıqlamasında "Faaliyet göstərdiyimiz bütün ölkələrdə, o cümlədən İtaliyada vergi qanunvericiliyinə riayət edirik və yerli orqanlarla əməkdaşlıq edirik" deyə bildirmişdi.
Bu, Google-un İtaliyada ilk vergi məsələsi deyil. 2017-ci ildə də oxşar bir məhkəmə işində şirkət 306 milyon avro ödəməyə məcbur olmuşdu. O zaman Google-un ölkədə daimi iş yeri kimi fəaliyyət göstərdiyi qəbul edilmiş və ona əlavə vergi cərimələri tətbiq olunmuşdu.

Google to Pay €326 Million to Settle Tax Dispute in Italy
Google has agreed to pay €326 million to settle a tax dispute with the Italian government and have the charges dropped. The agreement resolves allegations related to unpaid taxes and penalties for the period between 2015 and 2019.
Last year, the Italian Revenue Agency filed a lawsuit against Google, claiming the company owed €1 billion in unpaid taxes and fines. In June 2024, Milan prosecutors accused Google of failing to declare its revenues in Italy and based their claims on the company's digital infrastructure within the country. The investigation reportedly began in December 2022.
According to the prosecutor’s statement, the €326 million settlement includes penalties, interest, and other legal costs.
A Google spokesperson previously responded to the allegations, stating: "We comply with tax regulations in all countries where we operate, including Italy, and we cooperate with the authorities."
This is not Google’s first tax dispute in Italy. In 2017, the company faced a similar case and was forced to pay €306 million after authorities determined that Google had a permanent establishment in Italy due to its local operations, requiring it to pay additional taxes.