Google Play Store-a süni intellekt əsaslı yeni funksiyalar əlavə edilib
Google-un yenilənmiş Play Store-u artıq daha fərdiləşdirilmiş və istifadəçi mərkəzli təcrübə təqdim edir. "TechCrunch"un məlumatına əsasən, yenilənmənin əsas məqsədi istifadəçilərin proqram ilə qarşılıqlı əlaqəsini artırmaqdır.
Yenilənmənin ən mühüm hissələrindən biri Google-un süni intellektinin (AI) inteqrasiyasıdır. Bələdçi Axtarış (Guided Search) funksiyası ilə siz artıq proqramın adını deyil, məqsədinizi və ya ideyanızı yaza bilərsiniz. Məsələn, "ev tapmaq" yazdığınız zaman real estate tətbiqləri təklif olunacaq.
Oyun sevənlər üçün isə xüsusi olaraq "Play Games Sidekick" adlı AI köməkçisi yaradılıb. Bu in-game overlay sayəsində oyunçular oyunu tərk etmədən Gemini Live vasitəsilə real vaxt rejimində kömək, məsləhət və ya ipucları ala bilərlər. Bu funksiya ilkin olaraq EA və Netmarble kimi şirkətlərin bəzi oyunlarında, o cümlədən Star Wars: Galaxy of Heroes və FC Mobile-da dəstəklənəcək.
Yenidən Dizayn Edilmiş Bölmələr
Play Store-un interfeysində də mühüm dəyişikliklər edilib:
Yeni Proqramlar Bölməsi (Apps tab): Bu hissə artıq mövsümi mövzulardan və ya istifadəçinin maraqlarına uyğun seçimlərdən ibarət olacaq. Məsələn, ABŞ-da WNBA ilə bağlı məzmun ön plana çıxarılacaq. Koreyalı istifadəçilər isə film, serial və digər qısa videoların birləşdiyi xüsusi bir bölmədən istifadə edə bilərlər.
Sizin üçün (You tab): Bu yeni mərkəzləşdirilmiş bölmə abunəliklərinizi, mükafatlarınızı, tövsiyələrinizi və digər yenilikləri bir yerdə toplayır. Həmçinin, bu bölmədə izlədiyiniz filmlər, oxuduğunuz kitablar və dinlədiyiniz podkastlar üzrə tövsiyələr də təqdim olunur. Oyunçular üçün isə onların statistikalarını və nailiyyətlərini əks etdirən profil yaradılır. Bu profillərə GenAI tərəfindən yaradılmış avatarlar əlavə etmək də mümkündür.
Yeni Oyunlar Bölməsi (Games tab): Oyunlar bölməsi daha da təkmilləşdirilərək nailiyyətləri, mükafatları və oyun icmalarını bir yerə cəmləşdirir. "Play Games Leagues" ilə dostlarınızla rəqabətə qoşulub mükafatlar qazana bilərsiniz. İlk liqa 10-23 oktyabr tarixlərində "Subway Surfers" oyunu üçün keçiriləcək.
Bundan əlavə, Google Windows kompüterləri üçün 200 mindən çox oyun təklif edən "Google Play Games on PC" xidmətinin beta mərhələsinin başa çatdığını və artıq tam istifadəyə verildiyini elan edib.

24 September 2025 16:32
Google’s updated Play Store now offers a more personalized and user-centric experience. According to TechCrunch, the main goal of the update is to increase user engagement with apps.
One of the most important aspects of the update is the integration of Google’s artificial intelligence (AI). With the Guided Search feature, users can now type their goal or idea instead of the app’s name. For example, typing “find a home” will suggest real estate apps.
For gamers, a dedicated AI assistant called Play Games Sidekick has been introduced. This in-game overlay allows players to receive real-time help, advice, or tips via Gemini Live without leaving the game. The feature is initially supported in select games from companies such as EA and Netmarble, including Star Wars: Galaxy of Heroes and FC Mobile.
Redesigned Sections
The Play Store interface has also undergone significant changes:
Apps Tab: This section now highlights seasonal topics or selections based on user interests. For example, content related to the WNBA will be prioritized in the U.S., while users in South Korea will have access to a dedicated section combining movies, series, and short videos.
You Tab: This new centralized section gathers subscriptions, rewards, recommendations, and other updates in one place. It also provides personalized suggestions based on the movies you watch, books you read, and podcasts you listen to. For gamers, a profile displaying statistics and achievements is created. GenAI-generated avatars can also be added to these profiles.
Games Tab: The games section has been improved to consolidate achievements, rewards, and gaming communities. With Play Games Leagues, users can compete with friends and earn rewards. The first league will take place from October 10–23 for the game Subway Surfers.
Additionally, Google announced that its Google Play Games on PC service, offering over 200,000 games for Windows computers, has completed its beta phase and is now fully available.