Google və Apple “IPhone”lara yeni süni intellekt imkanları üçün əməkdaşlığa hazırlaşırlar
Alphabet və Google şirkətlərinin CEO-su Sundar Pichai bu ilin ortalarına qədər Apple ilə Google-un Gemini süni intellekt (AI) texnologiyasının yeni iPhone modellərinə inteqrasiyası ilə bağlı razılıq əldə etməyə ümid etdiklərini bildirib.
Pichai bu barədə ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin (DOJ) Vaşinqtonda keçirilən antiinhisar məhkəməsində ifadə verərkən danışıb. Məhkəmə, Google-un Apple, Samsung, AT&T və Verizon kimi texnologiya nəhənglərinə milyardlarla dollar ödəyərək yeni cihazlarda öz axtarış sistemini əsas seçim olaraq yerləşdirməsini mübahisələndirir.
DOJ-nin vəkillərindən Veronika Onyema-nın suallarını cavablandıran Pichai qeyd edib ki, Google hələ Apple ilə Gemini AI-nin iPhone cihazlarına daxil edilməsi üzrə rəsmi razılıq əldə etməyib. Lakin o, keçən il Apple CEO-su Tim Cook ilə bu məsələ barədə danışıqlar apardığını təsdiqləyib.
Əgər razılaşma baş tutarsa, Google-un süni intellekt texnologiyası Apple-ın özünün hazırladığı “Apple Intelligence” adlı AI xüsusiyyətlərinə inteqrasiya edilə bilər. Pichai həmçinin əlavə edib ki, Google yaxın gələcəkdə Gemini tətbiqində reklamları test etməyi də planlaşdırır.
Prokurorlar bu məhkəmədə Google-un onlayn axtarış sahəsindəki dominantlığını süni intellektə daşımağa çalışdığını göstərməyə çalışırlar. Keçən il ABŞ rayon hakimi Amit Mehta qərara almışdı ki, Google bu mövqeyini mobil istehsalçılarına və operatorlara ödəniş etməklə saxlayır.
İndi hakim Mehta Google-un rəqabəti bərpa etmək üçün hansı addımlar atmalı olduğunu qiymətləndirir. Bu qərar internetin gələcəyinə ciddi təsir göstərə və Google-un məlumat axtarışında əsas platforma kimi rolunu dəyişə bilər.
DOJ və müxtəlif ştatların baş prokurorları Google-un Chrome brauzerini satması, əsas axtarış motoru kimi seçilmək üçün ödəniş etməsinin qadağan olunması və axtarış məlumatlarını rəqiblərlə paylaşması kimi ciddi tədbirlər tələb edirlər.
Pichai bildirib ki, bu tip tədbirlər – xüsusilə axtarış indeksinin və sorğu məlumatlarının paylaşılması – şirkətin intellektual mülkiyyətinin əhəmiyyətli dərəcədə zəifləməsi deməkdir: “Bu məlumatların əsasən kənardan Google axtarış sistemini təkrar qurmağa imkan verməsi onu son 20 ildə etdiyimiz kimi tədqiqat və inkişafa sərmayə yatırmağı qeyri-mümkün edər.”

Google and Apple are preparing to collaborate on bringing new artificial intelligence features to iPhones
01 May 2025 15:05
Alphabet and Google CEO Sundar Pichai has expressed hope that an agreement with Apple to integrate Google's Gemini artificial intelligence (AI) technology into new iPhone models can be reached by mid-year.
Pichai made the statement while testifying at an antitrust trial held by the U.S. Department of Justice (DOJ) in Washington. The trial is addressing Google's practice of paying billions of dollars to major tech companies such as Apple, Samsung, AT&T, and Verizon to remain the default search engine on new mobile devices.
Responding to questions from DOJ attorney Veronica Onyema, Pichai confirmed that while no formal agreement has yet been reached, he discussed the potential collaboration with Apple CEO Tim Cook last year.
If the deal goes through, Google's AI technology could be integrated into Apple’s own AI suite known as “Apple Intelligence.” Pichai also noted that Google plans to test advertising within its Gemini app in the near future.
Prosecutors are aiming to demonstrate that Google is attempting to extend its dominance in online search into the AI space. Last year, U.S. District Judge Amit Mehta ruled that Google has maintained its monopoly partly by paying mobile manufacturers and carriers.
Judge Mehta is now considering what measures Google must take to restore fair competition. The outcome could significantly impact the future of the internet and potentially alter Google's role as the primary gateway to information online.
The DOJ and a coalition of state attorneys general are advocating for remedies including forcing Google to sell its Chrome browser, banning payments for default search status, and requiring the company to share search data with competitors.
Pichai argued that such provisions—especially those involving sharing of its search index and query data—would amount to a substantial weakening of the company’s intellectual property: “These measures would essentially allow others to recreate Google Search, making it unfeasible to continue investing in research and development as we have over the past 20 years.”