Google Wallet valideynlər üçün yeni maliyyə nəzarəti funksiyası təqdim etdi
Google Google Wallet tətbiqinə 18 yaşdan kiçik istifadəçilər üçün yeni maliyyə idarəetmə funksiyası əlavə edib. Yenilik valideynlərə övladları üçün təhlükəsiz balans yaratmağa, eyni zamanda onların xərclərinə nəzarət etməyə imkan verir.
Şirkətin açıqlamasına görə, valideynlər uşaqlar üçün gündəlik xərcləmə limitləri təyin edə, bütün əməliyyat tarixçəsini izləyə və hər alış-veriş baş verdikdə bildiriş ala biləcəklər. Bundan əlavə, telefon itirildiyi halda hesabı uzaqdan kilidləmək və ya yenidən aktivləşdirmək, həmçinin istənilən vaxt müvəqqəti "xərcləmə fasiləsi" tətbiq edərək ödənişləri dayandırmaq mümkün olacaq.
Yeni funksiya sayəsində uşaqlar Android telefonları və Wear OS ağıllı saatları vasitəsilə Google Pay qəbul edilən bütün məntəqələrdə təmassız ödəniş edə biləcəklər. Google bildirir ki, bu yanaşma uşaqlara bank hesabı açmadan şəxsi vəsaitlərini idarə etməyi öyrətməyə kömək edəcək.
Bu yenilik Google Wallet-i Apple Cash Family kimi rəqib xidmətlərə, eləcə də Greenlight və FamZoo kimi uşaqlar üçün maliyyə savadlılığı həlləri təqdim edən startaplara daha da yaxınlaşdırır.
Hazırda funksiya mərhələli şəkildə ABŞ-da istifadəyə verilir. Google onun digər ölkələrdə nə vaxt istifadəyə veriləcəyi ilə bağlı hələlik məlumat paylaşmayıb.
Qeyd edək ki, Google ötən il bəzi ölkələrdə valideyn nəzarəti altında uşaqlara Google Wallet vasitəsilə rəqəmsal ödənişlər etməyə icazə vermişdi. Həmin yeniləmə ilə uşaqlar tədbir biletləri, kitabxana kartları və hədiyyə kartlarını da Google Wallet-də saxlaya bilirdilər.

Google has added a new financial management feature to its Google Wallet app for users under 18. The new feature allows parents to create a secure balance for their children while also keeping an eye on their spending.
According to the company, parents will be able to set daily spending limits for their children, track their entire transaction history, and receive notifications for every purchase. In addition, if the phone is lost, it will be possible to remotely lock or reactivate the account, as well as temporarily stop payments at any time by applying a "spending pause."
Thanks to the new feature, children will be able to make contactless payments using Android phones and Wear OS smartwatches at any location where Google Pay is accepted. Google says this approach will help teach children to manage their personal finances without opening a bank account.
The new feature brings Google Wallet closer to competing services such as Apple Cash Family, as well as startups that offer financial literacy solutions for children such as Greenlight and FamZoo.
The feature is currently being rolled out in phases in the United States. Google has not yet shared any information on when it will be available in other countries.
Last year, Google allowed children to make digital payments through Google Wallet in some countries under parental supervision. With that update, children could also store event tickets, library cards, and gift cards in Google Wallet.