İl ərzində 900 işsiz vətəndaş İKT sahəsində peşə hazırlığına cəlb olunaraq işlə təmin olunacaq
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və Dövlət Məşğulluq Agentliyi arasında birgə əməkdaşlığa dair Memoranduma əsasən  “Technest” təqaüd proqramı çərçivəsində işaxtaran və işsiz şəxslər üçün İKT sahəsində peşə hazırlığı üzrə təlimlər təşkil olunacaq. Cari il ərzində proqrama 900 işsiz vətəndaş cəlb ediləcək ki, onların rəqəmsal savadlılığının artırılmasına, eləcə də növbəti mərhələdə işlə təmin olunmasına dəstək göstəriləcək.
Proqram üzrə ilk təlimlərə artıq 15 aprel tarixindən Gəncə şəhərində start verilib. Belə ki, 28 nəfər  Gəncə sakini  “Help desk” və “Qrafik dizayner” ixtisasları üzrə  peşə hazırlığı təlimlərinə qoşulub.
Hazırda İKT sahəsində müxtəlif peşələr üzrə Bakı, Sumqayıt, Zaqatala, İsmayıllı, Sabirabad, Mingəçevir,Qazax və Lənkəran rayonlarında təşkil olunacaq təlimlərə  Regional Məşğulluq filiallarında və müvafiq DOST Mərkəzlərində vətəndaş müraciətlərinin qəbulu davam edir.
Qeyd edək ki, proqramın əsas məqsədi işsiz və işaxtaranlar üçün karyera imkanlarını əlçatan etmək, eləcə də İKT sahəsində məşğulluğun artırılmasına dəstək göstərməkdir.

During the year, 900 unemployed citizens will be involved in vocational training in the field of ICT and will be provided with jobs
07 May 2024 12:08
279 views
According to the Memorandum on joint cooperation between the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) and the State Employment Agency, vocational training in the field of ICT will be organized for jobseekers and unemployed persons within the framework of the "Technest" scholarship program. During the current year, 900 unemployed citizens will be involved in the program, and support will be provided to increase their digital literacy, as well as to provide them with employment at the next stage.
The first trainings under the program have already started on April 15 in the city of Ganja. Thus, 28 residents of Ganja joined the vocational training courses in "Help desk" and "Graphic designer" specialties.
At the moment, the regional employment branches and relevant DOST Centers are accepting citizen applications for trainings to be organized in Baku, Sumgayit, Zagatala, Ismayilli, Sabirabad, Mingachevir, Kazakh and Lankaran regions for various professions in the field of ICT.
It should be noted that the main goal of the program is to make career opportunities available to the unemployed and job seekers, as well as to provide support for increasing employment in the field of ICT.