İlham Əliyev nazirliklərdə rəqəmsallaşma üzrə müavin təyin olunmasını tapşırdı
Fevralın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Müşavirədə çıxış edən dövlət başçısı rəqəmsallaşma sahəsində işlərin daha sistemli və səmərəli təşkili üçün dövlət qurumlarında məsul şəxslərin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev deyib: “Bu məsələdə işlərin daha səmərəli təşkili üçün hesab edirəm ki, hər bir dövlət qurumunda, ilk növbədə, nazirliklərdə rəqəmsallaşma, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik üzrə bir müavin ayrılsın, ya yeni ştat vahidi yaradılsın, ya da bu sahə mövcud müavinlərin birinə tapşırılsın ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin əməkdaşları, rəhbərliyi bilsinlər ki, onların təmasda olacaqları şəxslər kimdir və hər bir dövlət qurumunda bu sahə prioritet sayılmalıdır.”
Dövlət başçısı qeyd edib ki, bu yanaşma dövlət qurumları arasında koordinasiyanı gücləndirəcək, rəqəmsal transformasiya prosesini sürətləndirəcək və kibertəhlükəsizlik sahəsində vahid idarəetmə mexanizminin formalaşmasına töhfə verəcək.

President: Appoint a Deputy Minister for Digitalization in Each Ministry
On February 11, a meeting dedicated to the unified action plan “Azerbaijan’s New Digital Architecture” was held under the chairmanship of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Speaking at the meeting, the head of state emphasized the importance of identifying responsible persons in state institutions for a more systematic and efficient organization of work in the field of digitalization.
President Ilham Aliyev said: “In order to organize work in this matter more efficiently, I believe that in each state institution, first of all, a deputy for digitalization, artificial intelligence, and cybersecurity should be allocated in the ministries, or a new staff unit should be created, or this area should be assigned to one of the existing deputies so that the employees and management of the Ministry of Digital Development and Transport know who they will be in contact with, and this area should be considered a priority in each state institution.”
The head of state noted that this approach will strengthen coordination between state agencies, accelerate the digital transformation process, and contribute to the formation of a unified management mechanism in the field of cybersecurity.