İlon Maskın komandası ABŞ hökumətinin müxtəlif qurumlarını nəzarət altına alıb. Washington Post-un məlumatına görə, Maskın yaratdığı "Hökumət Verimliliyi Departamenti" (DOGE) ABŞ hökumətinin daxili işlərinə müdaxilə edir. Bu qurumlar arasında Maliyyə Nazirliyi, Ümumi Xidmətlər İdarəsi və digər dövlət orqanları var. Məlumatlara görə, Maliyyə Nazirliyindəki yüksək vəzifəli bir şəxs, DOGE komandası ilə yaşanan münaqişə səbəbindən istefa verib.
Maskın komandası 2024-cü ilin noyabr ayında, Maliyyə Nazirliyindən bəzi həssas ödəniş sistemlərinə giriş tələb etməyə başlayıb. Bu sistemlər ABŞ-ın Sosial Sığorta və Medicare kimi proqramlarına hər il 6 trilyon dollardan çox pul yönləndirir. Maskın komandası bu sistemlərə girişi bağlayıb və federal işçilərin şəxsi məlumatlarını saxlayan kompüter sistemlərinə müdaxilə edib.
Maskın komandası Ümumi Xidmətlər İdarəsini də öz nəzarətinə alıb. ABŞ hökumətinin texnologiya işçiləri artıq Maskın komandası tərəfindən yoxlanılır. Həmçinin, komandası hökumət işçilərinə istefa etməyi təklif edən bir e-poçt göndərib.
Başlanğıcda Donald Tramp DOGE-ni müstəqil bir qurum olaraq yaratmışdı və bu qurumun xərcləri azaltmaq üçün tövsiyələr verməsi nəzərdə tutulurdu. Lakin, Maskın müdaxiləsi ilə DOGE artıq hökumətin bir hissəsi kimi fəaliyyət göstərir. Həmçinin, Maskın Beyaz Sarayda ofisi olduğu və DOGE ofisində gecələdiyi bildirilir.
Bu dəyişikliklər Maskın ABŞ hökumətində güc qazanmağa çalışdığını və öz komandası ilə bu qurumlara necə nüfuz etdiyini göstərir.

Elon Musk has taken control of U.S. government agencies
Elon Musk's team has taken control of various U.S. government agencies. According to The Washington Post, the "Department of Government Efficiency" (DOGE), created by Musk, is interfering in the internal affairs of the U.S. government. Among the affected agencies are the Department of the Treasury, the General Services Administration, and other federal institutions. Reports indicate that a high-ranking official at the Treasury Department resigned due to conflicts with the DOGE team.
In November 2024, Musk's team began demanding access to certain sensitive payment systems within the Treasury Department. These systems direct over $6 trillion annually to programs such as Social Security and Medicare. Musk’s team has allegedly blocked access to these systems and interfered with computer networks storing federal employees’ personal data.
The DOGE team has also taken control of the General Services Administration. U.S. government technology workers are now being vetted by Musk’s team. Additionally, the team reportedly sent an email to government employees, encouraging them to resign.
Initially, Donald Trump established DOGE as an independent agency meant to provide recommendations for reducing government expenditures. However, with Musk’s intervention, DOGE now operates as an integral part of the government. Reports also suggest that Musk has an office in the White House and has even spent nights at the DOGE headquarters.
These developments indicate that Musk is attempting to gain power within the U.S. government and infiltrate its institutions with his team.