“Tosuncuk” ləqəbi ilə tanınan Mehmet Aydın və qardaşı Fatih Aydın məşhur “Çiftlik Bank” sisteminin qurucuları olaraq 45.376 il 6 ay həbs cəzasına məhkum edilib. 2016-cı ildə Mehmet Aydın “Çiftlik Bank” adlı bir sistem qurub. Bu sistemdə insanlar, internetdə virtual kənd təsərrüfatı heyvanları alırdılar və bunlara görə yem və anbar xərcləri ödəyirdilər. Sistemdə bu virtual heyvanların, həqiqətən, Türkiyədəki təsərrüfatlarda yetişdirildiyi iddia olunurdu. İstifadəçilər heyvanlardan əldə ediləcək ət və süd kimi gəlirlər ilə geri ödəmə alacaqlarını gözləyirdilər.
Lakin, 2017-ci ildə “Çiftlik Bank”ın bir piramidal sistem (yəni, “xoşbəxtlik zənciri”) olduğu aşkar olundu və bu səbəbdən şikayətlər başladı. “Çiftlik Bank” 2018-ci ilin əvvəlində üzvlük alımını dayandırdı və bu sistemin qanunsuz olduğu bildirilmişdi.Ödənişlərlə bağlı problemlər yaranmağa başladı və bunun nəticəsində bəzi insanlar bankın ofislərinə hücum edərək, oradakı malları ələ keçirməyə çalışdılar.
Mehmet Aydın 2020-ci ildə Braziliyada yaxalanıb və Türkiyəyə təhvil verilib. Məhkəmə ona və qardaşına “cinayətkar qrup qurmaq” və “aldatmaq” kimi ittihamlarla çox uzun müddət həbs cəzası verib. Mehmet Aydın özünü müdafiə edərək heç kimə ziyan vermədiyini və heç bir aldatma məqsədi güdmədiyini söyləyib.

The cyber scammer "Tosuncuk" has been sentenced to 45,000 years in prison
Mehmet Aydın, known by the nickname "Tosuncuk," and his brother Fatih Aydın, the founders of the famous "Çiftlik Bank" system, have been sentenced to 45,376 years and 6 months in prison. In 2016, Mehmet Aydın created a system called "Çiftlik Bank." In this system, people bought virtual farm animals online and paid for feed and storage costs. It was claimed that these virtual animals were actually raised in farms in Turkey. Users expected to receive returns from products like meat and milk obtained from the animals.
However, in 2017, it was revealed that "Çiftlik Bank" was a pyramid scheme (known as a "chain of happiness"), which led to complaints. In early 2018, "Çiftlik Bank" stopped accepting new memberships, and it was reported that the system was illegal. Problems began arising with payments, and as a result, some people attacked the bank’s offices and tried to seize the goods there.
Mehmet Aydın was captured in Brazil in 2020 and was extradited to Turkey. The court sentenced him and his brother to long prison terms for charges such as "establishing a criminal group" and "fraud." Mehmet Aydın defended himself by stating that he had not harmed anyone and had no intention to deceive anyone.