İlon Mask “Apple”a qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb
xAI şirkəti “Apple”ı rəqabət qaydalarını pozmaqda ittiham edərək korporasiyaya qarşı məhkəmə iddiası hazırlayır. Maskın sözlərinə görə, App Store süni intellekt şirkətlərinin tətbiqlərini  “OpenAI” istisna olmaqla reytinqlərin üst sıralarına buraxmır.
O, sosial şəbəkə X və xAI tərəfindən yaradılmış Grok çat-botunun “lazımi” tətbiqlər siyahısına daxil edilmədiyini, amma rəqib məhsulların üstünlük qazandığını bildirib. “Apple”a müraciət edərək Mask soruşub: “Siz siyasət oynayırsınız? Nə baş verir? İnsanlar bunu bilmək istəyir.”
“OpenAI” rəhbəri Sem Altman isə cavabında Maskın X platformasını şəxsi maraqları üçün istifadə edə biləcəyini vurğulayıb və öz komandalarının əsas diqqətinin “yüksək keyfiyyətli məhsullar yaratmaq” olduğunu bildirib.
CNN-in məlumatına görə, hazırda Grok ABŞ App Store-da “Ən yaxşı pulsuz tətbiqlər” kateqoriyasında 6-cı yerdədir, ChatGPT isə birincidir. “Apple” və “OpenAI” arasında sıx əməkdaşlıq mövcuddur: avqust ayında “OpenAI” GPT-5 modelini təqdim edib və bu model payızda Apple Intelligence sisteminə, iOS 26 ilə birgə, inteqrasiya ediləcək.
Maskın “OpenAI” ilə qarşıdurması illərdir davam edir. O, 2018-ci ildə şirkətin idarə heyətindən ayrılıb, 2024-cü ildə isə “OpenAI” və şəxsən Sem Altman əleyhinə məhkəmə iddiası qaldıraraq, onları ilkin missiyadan uzaqlaşmaqda və təşkilatı Microsoft-un qapalı törəmə şirkətinə çevirməkdə günahlandırıb.

12 August 2025 14:49
xAI is preparing a lawsuit against Apple, accusing the corporation of violating competition rules. According to Musk, the App Store does not allow AI companies’ applications—except for OpenAI—to appear at the top of rankings.
He stated that Grok, the chatbot created by X and xAI, was not included in the “featured” apps list, while rival products received preferential treatment. Addressing Apple, Musk asked: “Are you playing politics? What’s going on? People want to know.”
OpenAI CEO Sam Altman responded by noting that Musk could be using the X platform to serve his personal interests, adding that his team’s main focus remains “creating high-quality products.”
According to CNN, Grok is currently ranked 6th in the “Top Free Apps” category on the US App Store, while ChatGPT holds the first place. Apple and OpenAI maintain close cooperation: in August, OpenAI introduced the GPT-5 model, which will be integrated into the Apple Intelligence system this fall alongside iOS 26.
Musk’s conflict with OpenAI has been ongoing for years. He left the company’s board in 2018, and in 2024 filed a lawsuit against OpenAI and Sam Altman personally, accusing them of straying from the organization’s original mission and turning it into a closed subsidiary of Microsoft.