İnflyasiya məişət texnikası və mobil cihazlara əks təsir göstərib
Azərbaycan iqtisadiyyatında maraqlı bir tendensiya müşahidə olunur. Dövlət Statistika Komitəsinin bu gün açıqladığı məlumatlara əsasən, 2025-ci ilin mart ayında qeyri-qida məhsulları üzrə illik inflyasiya 2,8%, aylıq artım isə cəmi 0,1% təşkil edib. Bu ümumi stabilliyin fonunda isə istehlakçıları sevindirəcək bir xəbər var: məişət cihazları, mobil telefonlar və televizorların qiymətlərində nəzərəçarpacaq ucuzlaşma qeydə alınıb.
Komitənin hesabatında qeyd olunur ki, mart ayında qeyri-qida məhsulları arasında məhz bu üç kateqoriya üzrə qiymətlərdə azalma müşahidə edilib. Bahalaşmanın kərpic, sement, ortopedik döşəklər, mebellər və zərgərlik məmulatları kimi məhsullarda müşahidə olunduğu bir vaxtda, texnologiya həvəskarları və evini yeniləmək istəyənlər üçün bu, əla fürsət deməkdir.
Ekspertlər bu ucuzlaşmanın səbəbləri barədə müxtəlif fikirlər irəli sürürlər. Bəziləri bunun dünya bazarında elektronika məhsullarının qiymətlərinin aşağı düşməsi ilə əlaqədar olduğunu düşünür. Digərləri isə yerli bazarda rəqabətin artması və tələbin müəyyən qədər azalması nəticəsində satıcıların qiymətləri aşağı salmağa məcbur olduğunu bildirirlər.
Nə olursa olsun, fakt budur ki, hazırda məişət cihazları, mobil telefonlar və televizor almaq istəyənlər üçün sərfəli bir dövr başlayıb. İstehlakçılar bu fürsətdən yararlanaraq keyfiyyətli məhsulları daha münasib qiymətlərə əldə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, ümumilikdə mart ayında illik inflyasiya 5,9% təşkil edib. Qida məhsulları, içkilər və tütün məmulatları üzrə qiymətlərdə 6,5% artım müşahidə olunsa da, qeyri-qida sektorunda qiymət artımı daha məhdud olub.

An interesting trend is observed in the Azerbaijani economy. According to the data released today by the State Statistics Committee, in March 2025, annual inflation for non-food products amounted to 2.8%, while the monthly increase was only 0.1%. Against the background of this general stability, there is good news for consumers: a significant decrease in prices was recorded for household appliances, mobile phones and televisions.
The committee's report notes that in March, a decrease in prices was observed in these three categories among non-food products. At a time when price increases were observed in products such as bricks, cement, orthopedic mattresses, furniture and jewelry, this is an excellent opportunity for technology enthusiasts and those who want to renovate their homes.
Experts put forward different opinions about the reasons for this decrease. Some believe that this is due to a decrease in prices for electronics products on the world market. Others say that sellers are forced to reduce prices as a result of increased competition in the local market and a certain decrease in demand.
Regardless, the fact is that a profitable period has begun for those who want to buy household appliances, mobile phones and televisions. Consumers can take advantage of this opportunity to purchase quality products at more affordable prices.
It should be noted that, according to the State Statistics Committee, annual inflation in March was 5.9%. Although prices for food, beverages and tobacco products increased by 6.5%, price increases in the non-food sector were more limited.