Intel-in yeni baş icraçı direktoru Lip-Bu Tan, şirkətin istehsal strategiyasında böyük dəyişiklik etməyi nəzərdən keçirir. Məqsəd, şirkətin müqavilə əsasında çip istehsal edən bölməsinin (“foundry”) əsas müştərilərini cəlb etməkdir.
Tan, əvvəlki CEO Pat Gelsinger-in böyük ümid bəslədiyi “18A” adlı çip istehsalı prosesindən uzaqlaşmağı planlaşdırır. “18A” prosesi, Intel üçün böyük maliyyə vəsaitləri tələb edən və inkişaf etdirilməsi milyardlarla dollar xərclənmiş bir texnologiyadır. Bu dəyişiklik baş tutarsa, şirkətin bu investisiyadan müəyyən miqdarda itkiyə (write-off) məruz qalması gözlənilir ki, bu da yüz milyonlarla dollar dəyərində ola bilər.
Yeni strategiyaya əsasən, Intel “14A” adlı yeni nəsil çip istehsal texnologiyasına fokuslanmaq niyyətindədir. Bu texnologiyanın Tayvanın TSMC şirkətinin texnologiyasına qarşı üstünlükləri olduğu düşünülür və böyük müştərilər, o cümlədən Apple və Nvidia kimi şirkətlərin diqqətini çəkmək məqsəd qoyulur.
Intel-in İdarə Heyəti iyul ayında bu məsələni müzakirə etməyi planlaşdırır. Lakin qərarın mürəkkəbliyi və böyük maliyyə təsiri səbəbindən, qərarın oktyabrda keçiriləcək növbəti iclasda verilməsi ehtimal olunur.
“18A” prosesinin əsas istifadəçisi Intel-in özü olub və şirkət bu il “Panther Lake” adlı ən qabaqcıl laptop prosessorlarını məhz bu texnologiya əsasında istehsal etməyi planlaşdırır.
Tan şirkətin daxili quruluşunu da yenidən tənzimləyərək xərcləri azaltmağa və idarəetməni təkmilləşdirməyə çalışır.
Beləliklə, Intel gələcəkdə “foundry” biznesini əsasən “14A” texnologiyası üzərində quraraq, böyük texnologiya şirkətləri ilə müqavilələr bağlamaq və ABŞ-da çip istehsalında rəqabət qabiliyyətini artırmaq istəyir.
Bu addım Intel-in uzun müddətdir itirdiyi istehsal üstünlüyünü bərpa etmək və mobil cihazlar və süni intellekt sahələrində geri qalmasını aradan qaldırmaq məqsədini daşıyır.
Qeyd edək ki, Intel 2024-cü ildə 18.8 milyard dollar zərər açıqlayaraq 1986-cı ildən bəri ilk dəfə mənfəət verməmişdir.

Intel plans major shift in chip production: phasing out 18A technology to focus on competing with 14A
02 July 2025 16:35
Intel plans major shift in chip manufacturing: to phase out 18A technology and focus on 14A to boost competitiveness
Intel’s new CEO, Lip-Bu Tan, is considering a significant change in the company’s manufacturing strategy to attract key customers to its contract chipmaking division, known as the “foundry.” Tan intends to move away from the “18A” chip production process—a costly technology that previous CEO Pat Gelsinger heavily invested in, with billions spent on its development. If implemented, Intel may take a substantial write-off, potentially amounting to hundreds of millions of dollars.
The new strategy centers on focusing resources on the next-generation “14A” manufacturing process, which is believed to offer advantages over Taiwan’s TSMC technology. Intel aims to attract major clients like Apple and Nvidia with this shift.
Intel’s board is expected to discuss this plan at its July meeting, but due to the complexity and financial implications, a final decision may be postponed until an October meeting.
Currently, Intel itself is the main user of the 18A process and plans to use it for its upcoming “Panther Lake” laptop processors, touted as the most advanced chips designed and manufactured in the United States.
CEO Tan has also been reorganizing Intel’s internal structure to cut costs and improve management efficiency.
By focusing the foundry business on 14A, Intel aims to secure contracts with leading tech companies and regain competitiveness in U.S. chip manufacturing.
This move reflects Intel’s broader goal to restore its lost manufacturing edge and catch up in key areas such as mobile computing and artificial intelligence.
Notably, Intel reported an $18.8 billion loss in 2024, marking its first unprofitable year since 1986.